Топ Новости
Утрово приведен е гевгеличанец - Сабота, 01 Октомври 2022 17:14
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Пат на иднината - штеди гориво, произведува енергија

Среда, 02 Декември 2020

Патот N470 помеѓу Делфт и Зоетермер е најодржливиот пат во Холандија. Овој епитет го добил поради следните карактеристики: обновениот пат N470 има свое одржливо снабдување со енергија дури и за зеленилото покрај патот со автохтони цвеќиња, додека енергијата за осветлување на патот и семафорите се генерира од 220 соларни панели вградени во бариерите за бучава во Делфгав.

За да може ноќе да се користи одржлива, локално генерирана електрична енергија ноќе, покрај патот е поставена голема батерија која складира сончева енергија генерирана во текот на денот. Во комбинација со голем број други одржливи техники, овој пат е СО2 негативен, тврдат во покраинта Јужна Холандија.

Подобрувањето на одржливоста не се постигнува само преку сопствено снабдување со енергија. Осветлувањето покрај патот е направено уште поодржливо со енергетски ефикасни LED светла, кои се затемнуваат кога има помалку сообраќај на патот. Подлогата е направена од асфалт кој ја намалува отпорноста на тркалање на автомобилските гуми, така што учесниците во сообраќајот трошат помалку гориво на патот долг 17 километри помеѓу Делфт и Зоетермер. Во исто време, се тестираат пет нови асфалтни смеси, како што се дрвени влакна и рециклиран материјал. Паметните семафори имаат сензори.

Извор: USB


Last modified on Среда, 02 Декември 2020 - 16:26

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец приведен за обљуба над малолетник

Вчера, недела 02.10.2022, во 15:20 часот полицијата го уапсила Ѓ.А. (61) од

Повеќе

Kомуналните покачувања повлечени од предлагачот

Корисниците на услугите на ЈПКД „Комуналец“ Гевгелија може да здивнат -

Повеќе

Утрово приведен е гевгеличанец

Во акциска контрола на МВР во координација со УЈП спроведена во угостителски

Повеќе

ТППЕ- Гевгелија доби ново возило од ДЗС

Современо возило опремено со водена пумпа од денеска е составен дел на возниот

Повеќе

Првачињата извисија од Општина Гевгелија - Советот одби да расправа за помош на

Со наслов: „Општина Гевгелија нема слух за првачињата“ денеска реагираше

Повеќе

Перо Митров, сопственик на „Јавор“ Мрзенци добитник на признание за туризам

Награда за животно дело за долгогодишен развој на угостителството и создавање

Повеќе

Обновено ракометното игралиште во Гевгелија со донација од Државна

Под слоганот „ИГРАЈ СО НАЈДОБРИТЕ“, Видеолотарија Касинос Австрија продолжува

Повеќе

Признание за животно дело за газда Перо од „Фук Так“ Дојран

По повод 27 септември - Меѓународниот ден на туризмот Министерството за

Повеќе

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.