Топ Новости

Гевгеличанката Данче уметник во кујна

Сабота, 19 Декември 2020

Нашинката Данче Томашевиќ е од Гевгелија но живее со семејството во Нови Сад. Креативноста која таа ја споделува на социјалните мрежи се оброци за деца направени во интересно форми. Младата мајка на 3 годишниот Марко и 1,5 годишните Иван и Милан на ваков начин сакала да ги предизвика своите деца гледајќи ги цртежите направени од зеленчук, тесто, овошје да вкусат од приложеното во чинија. На таков начин тие се запознавале со храната која во други прилики одбивале да ја јадат. Познати ви се отпорите на децата кон брокулата, шаргарепите, зелката... Е, ова е инвентивен начин на Данче да се справи со отпорот кон непознатата храна, да предизвика интерес и низ смеа да се изеде снешко, зебра, кученце, елка ...

Со оглед на тоа што оваа година сите поминуваме многу повеќе време дома и со децата, Данче доаѓа до идеја за интересен начин на забава и анимација на дечињата. За време на карантинот од коронавирусот, 40-те дена дома ја активираат нејзината креативност и почнува да создава вистинска уметност во чинијата.
Таа вели дека за самата изработка на секој оброк не треба повеќе од 15-20 минути, но повеќе време губи во смислување на креацијата затоа што сака секое чинивче да биде оригинално и поинакво.

Празниците кои претстојата можат да Ве инспирираат и вие да пробате некои од креациите на Данче, или самите да искреирате нешно ново и да ги послужите во чинија како вкусен и за очи примамлив гарнир од храна за домашните, па и за гостите ако сте задоволни од сработеното.


.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.