Меѓународна награда за македонскиот филм „Змија“

Четврток, 24 Декември 2020

Првото место на меѓународнен филмски фестивал во Париз годинава го понесе македонскиот филм „Змија“ на Андреј Волкашин со што официјално стана добитник на главната награда на IFFBHLA, Paris edition.
Ова е уште еден успех на македонски филм по оскаровското патување на „Медена земја“ – доделена е Главна награда за филмот „SNAKE“ (ЗМИЈА) на Натпреварот за краток филм на IFFBHLA, Paris edition!

Филмот претставува горчливо-слатка приказна за невообичаено пријателство помеѓу деветгодишното смело момче МАРИО и ексцентричен млад геј, предизвикан од предрасудите и омразата од родителите во македонски мал град.

За приказната пренесена во филмот жирито изјави:
- „За неговото суптилно и оригинално прикажување на важна тема во денешниот свет, природата на насилството … И, дека преку емпатија човештвото може да биде подобро, без оглед на контекстот. Ова хуманистичко гледиште е релевантно и во контекст на ЛГБТ заедницата што живее на Балканот, но исто така и во поуниверзална смисла, каде било во светот, каде што има некаква форма на страдање нанесена од луѓе”

Но, режисерот и продуцентот на ЗМИЈА, ја доделуваат оваа награда на неверојатната млада екипа: Ведран Делиџаков, Костадин Узунов, Димитар Стојчевски, Васка Ангелова, Марија Илкова, Елена Кочарева, Анџелина Ангелова. Честитки за сите вас!

Кастингот за филмот кој се одржа пред три години во југоисточниот регион опфати млада екипа од овој крај на Македонија, а се снимаше на локации во Дојран. Успех и за претставниците од ова поднебје и за убавините на југот од Македонија..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.