Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Лиса: И голи можеме да се сликаме, а вие да ни се фатите

Петок, 29 Јануари 2021

Во одбрана на жената и женската сексуалност која биолошки е креирана за размножување и раѓање ja поттикна на одговор правничката и голем поборник за женски права Лиса Баута Шакири за случајот „Јавна соба“ што трет ден по ред ја бранува македонската јавност.
Таа како и бројни други јавни личности кај нас даде поддршка на жртвите чиишто фотографии беа споделени во спорната група на апликацијата „Телеграм“. Лиса Баута Шаќири го искажа своето мислење преку Фејсбук статус и не штедеше на критики за оваа екстремно непријатна ситуација во којашто се најдоа илјадници жени.

– „Ние жените што сакаме ќе постираме! И голи можеме да се сликаме, а вие да ни се фатите! Драги жени, ова е напад врз сите нас. Не смееме да се криеме, не смееме да молчиме. Ние не сме сексуални објекти, туку сексуални суштества! Нашата сексуалност е наша работа и наше право! Со тоа не се срамиме, напротив, се гордееме зашто преку тоа деца раѓаме! Драги девојки, жртви – на мојот ФБ и Инста профил има и слики каде сум доста разголена! Јас сум мајка на две деца и сопруга на брилијантен маж кој има почит кон жената и женското тело! Постирање слики е тотално ОК! Штом е за мене, за вас е уште повеќе! Главата горе! Заедно сме во ова! Ви стојам на располагање за поддршка и секаква помош“, вели Шаќири во својата објава.

 

Last modified on Петок, 29 Јануари 2021 - 14:44

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

Одбележан Светскиот ден на прва помош

По повод Светскиот ден на Првата помош, Црвен Крст на Македонија со град

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.