Топ Новости

Матуранти!

Вторник, 02 Февруари 2021

Матуранти! Од ука ли бегате!? Или на некого поени сакате да му давате. Свесни ли сте дека сте нечија „маша“.

Овие мали ученици на фотографијава, немаа ниту моливи, ниту книги, ниту убави ташни,топли одела. Одеа со ткаени торбички. Одеа со стара облека. Со километри одеа од дома до училиштето. Немаа превоз. Немаа компјутери. Но, не се откажаа.
А знаете зошто? Тие немаа партии и не сакаа „помош“. Сакаа само знаење. Беа голи, боси, гладни но, беа горди и успеаа да станат големи.
Од што се плашите? Од четирите предмети ли се плашите па барате два. Што ќе добиете!? Генерации, генерации, полагаа со четири предмети, а вие се плашите, или некој така ви вели да се плашите.
Бидете големи и докажете им на сите дека сте способна генерација која и во најтешкото може да победи. Бидете горди што и во време на пандемија се борите и за здравје и за знаење. Докажете им на сите дека не се плашите дали ќе полагате матура со четири или два предмета. Докажете им дека сте големи!

Автор: Стоилко Андреевски - новинар, ФБ реакција.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.