Топ Новости

Матуранти!

Вторник, 02 Февруари 2021

Матуранти! Од ука ли бегате!? Или на некого поени сакате да му давате. Свесни ли сте дека сте нечија „маша“.

Овие мали ученици на фотографијава, немаа ниту моливи, ниту книги, ниту убави ташни,топли одела. Одеа со ткаени торбички. Одеа со стара облека. Со километри одеа од дома до училиштето. Немаа превоз. Немаа компјутери. Но, не се откажаа.
А знаете зошто? Тие немаа партии и не сакаа „помош“. Сакаа само знаење. Беа голи, боси, гладни но, беа горди и успеаа да станат големи.
Од што се плашите? Од четирите предмети ли се плашите па барате два. Што ќе добиете!? Генерации, генерации, полагаа со четири предмети, а вие се плашите, или некој така ви вели да се плашите.
Бидете големи и докажете им на сите дека сте способна генерација која и во најтешкото може да победи. Бидете горди што и во време на пандемија се борите и за здравје и за знаење. Докажете им на сите дека не се плашите дали ќе полагате матура со четири или два предмета. Докажете им дека сте големи!

Автор: Стоилко Андреевски - новинар, ФБ реакција.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.