Топ Новости

Новото дело на Стефан Марковски бестселер на „Амазон“

Вторник, 02 Февруари 2021

Една недела по објавата, англиското издание на романот „Анатомија на бумбарот“ - (The Bumblebee Anatomy), во личен превод на самиот автор, гевгеличанецот Стефан Марковски, се наоѓа на првото место во категоријата Источноевропска литература (Eastern European Literature) во Kindle Store.
Делото е објавено на 24.01.2021 и е со лектура на Марија Петковска, а веќе доби позиции во високо компетитивни категории, каде веќе бележи стотици нарачки за изминатава недела: https://www.amazon.com/Bumblebee-Anatomy.../dp/B08TZGLNLY.

Во најсилната и најопшта категорија на „Аmazon - Kindle Store“, каде се застапени милиони други е-книги од сите жанрови/видови, се наоѓа во топ 2000-те.

Романот се' уште не е објавен кај нас во Македонија.
Во него се работи за приказна во која паралелно се структурираат нарациите (едната во минато, другата во сегашно време) на двата главни лика, Х или Илија и Инес, визуелно-зборовни уметници чиишто животни патишта го доживуваат својот допир преку радикалните кариерни и далеку повеќе личносни трансформации, остварени под притисок и во дивергентни, а на некое ниво и премногу слични околности.
Нашиот книжевно експониран и плоден писател и поет Стефан Марковски изрази надеж дека романот ќе ја има можноста да биде објавен и во Македонија и да го ужива ценето внимание на домашната читателска публика.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.