Македонци со велосипеди го искачија Килиманџаро

Среда, 17 Февруари 2021

Несекојдневен потфат на група на македонски планинари и велосипедисти кои рано утрово направија огромен успех, откако се искачија на највисокиот врв на планината Килиманџаро во Африка, Ухуру (5895 мети).

Велосипедистите Лазо Миновски, Никола Нескоски и Илја Деревјев, Русин кој неколку години живее во Скопје, заедно со планинарите Ирина Дишовска, Нацков Кире и Филип Христов испишаа историја во авантуристичките спортови во Македонија. Тие во 05.50 часот по локално време застанаа на покривот на Африка.

Нив им беа потребни пет дена за да ја остварат оваа мисија, која на социјалните мрежи беше поздравена од целата македонска јавност.

Одлуката да се искачи највисоката точка на Килиманџаро била донесена во текот на вчерашниот ден, откако се дознало дека ќе има значително влошување на временските услови.

Планинарите го направија овој подвиг утрово во Танзанија, кога се искачија на врвот Ухуро, висок 5.895 метри. Заедно со нив беа и останатите планинари од експедицијата, Ирина Дишовска, Кирил Начков и Филип Христов, кои пешачејќи се искачија на Килиманџаро.

Миновски, Нешкоски и Деревјев ја започнале својата авантура на 14 февруари од градот Аруша, кој се наоѓа на надморска височина од 1.400 метри. Откако вчера стигнале и преспале на височина од 4.700 метри, тие на полноќ по локално време тргнале кон Ухуру, до каде што им требале пет и пол часа возење и пешачење.

Ова е уште еден позитивен знак за македонските регреативци, кои продолжуваат да ја промовираат нашата земја насекаде низ светот.

 

Last modified on Среда, 17 Февруари 2021 - 20:06

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пресудa за „ТНT“: 9 години затвор за Груевски, 3 години за Јанакиески

Кривичниот суд во Скопје денеска изрече затворски казни за обвинетите во

Повеќе

Заедничка Литургија на: МПЦ-ОА и СПЦ во Белград

Во храмот Свети Сава во Белград изутринава се одржа неколкучасовна литургија на

Повеќе

Пожар во воз на МЖ кој сообраќал кон Гевгелија

Пожар во локомотива на Македонски железници избувна вчера, во возот, кој

Повеќе

IN MEMORIAM: Никола Гелебешев - голманската легенда на ФК „Кожуф“

Скротителот на бубамарата низ зелените терени во настапите на ФК „Кожуф“ -

Повеќе

77 години СОУ „Ј.Јосифовски“ Гевгелија

СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија го одбележа патрониот ден. Со низа

Повеќе

Лишен од слобода 52 годишен гевгеличанец

Вчера попладне, на 12.05.2022 во 15.15 часот полициски службеници од ОВР

Повеќе

Поставен камен темелник на нов продажен центар на Мебел-Ви во Струмица

Македонскиот гигант во индустријата со мебел „Мебел - ВИ“ од Виница се

Повеќе

Општина Гевгелија и УНХЦР со помош за социјално-ранливите семејства

Моника Сандри, претставничката на УНХЦР во нашата земја при вчерашната посета

Повеќе

Златен медал за МК на Балканската математичка Олимпијада

Историски успех – Македонските средношколци се враќаат со златен медал од

Повеќе

Ковачевски: Ова е признание за вековното постоење на МПЦ-ОА

Премиерот Димитар Ковачевски денеска оствари средба со архиепископот охридски и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.