Среќа во домот на Атиџе Муратовска

Недела, 28 Февруари 2021

Хероината од македонскиот оскаровски кандидат „Медена замја“ - Атиџе Муратовска вчера со своите пријатели со песна, ора и пита ја славеше завршницата на реновирањето на својот нов дом во селото Дорфулија каде екипата на „Меденаа заемја“ и купи нов дом на документираната животна паталка.

Зајакнати темели, нов под во сите соби, нова фасада, нов кров и олуци, со пригоден дониран мебел и покуќнина е донација од добрите луѓе кои ја препознаа вредноста на напатената душа која што ништо не бара од животот освен еднакви права за опстојување на сите, со својата легендарна реченица од филмот: „Пола од медот за мене, пола за пчелите“.

Среќната Атиџе ги дочека со радост добрите гости, ги почестија мајсторите за завршената работа, запеа од радост „Македонско девојче“ и песните од својата младост, поведе оро заедно со добредојдените гости.
Последните завршни градежни дотерувања на новото живеалиште на Атиџе се донаторски прилог од хуманите луѓе, организирани со семејниот пар Марија и Маурисио Дибијаџо, нашинка во дијаспората која отвори сметка за донации посветени за А. Муратовска а добрите луѓе донираа за топлината на нејзиниот нов дом, малку донирана топлина од добрина затоа што го разголи својот празен и тежок живот пред светската публика.

Предводник на гостите беше водителката Сузана Турунџиева која често и' приредува изненадувања на својата нова пријателка Муратовска.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.