Топ Новости

Среќа во домот на Атиџе Муратовска

Недела, 28 Февруари 2021

Хероината од македонскиот оскаровски кандидат „Медена замја“ - Атиџе Муратовска вчера со своите пријатели со песна, ора и пита ја славеше завршницата на реновирањето на својот нов дом во селото Дорфулија каде екипата на „Меденаа заемја“ и купи нов дом на документираната животна паталка.

Зајакнати темели, нов под во сите соби, нова фасада, нов кров и олуци, со пригоден дониран мебел и покуќнина е донација од добрите луѓе кои ја препознаа вредноста на напатената душа која што ништо не бара од животот освен еднакви права за опстојување на сите, со својата легендарна реченица од филмот: „Пола од медот за мене, пола за пчелите“.

Среќната Атиџе ги дочека со радост добрите гости, ги почестија мајсторите за завршената работа, запеа од радост „Македонско девојче“ и песните од својата младост, поведе оро заедно со добредојдените гости.
Последните завршни градежни дотерувања на новото живеалиште на Атиџе се донаторски прилог од хуманите луѓе, организирани со семејниот пар Марија и Маурисио Дибијаџо, нашинка во дијаспората која отвори сметка за донации посветени за А. Муратовска а добрите луѓе донираа за топлината на нејзиниот нов дом, малку донирана топлина од добрина затоа што го разголи својот празен и тежок живот пред светската публика.

Предводник на гостите беше водителката Сузана Турунџиева која често и' приредува изненадувања на својата нова пријателка Муратовска.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.