Македонските ракометари триумфираа над Данска

Четврток, 11 Март 2021

Совршено победничко деби од соништата на селекторот Кире Лазаров која ја водеше, играше и насочуваше играта над репрезентацијата на Македонија на вечерашниот дуел со Данска во рамки на квалификациите за Европското првенство (ЕП) кое ќе се игра во 2022 година.

Македонската машка ракометна репрезентација го одигра најдобриот натпревар во последниве неколку години и во дебитантскиот настап на селекторот Кире Лазаров го совлада светскиот и олимпискиот шампион Данска со 33:29.

На дебито на Кирил Лазаров како селектор, големиот фаворит, кој долго време не знаел за пораз, беше тотално надигран, а поранешниот член на Вардар и Металург, Младен Ракчевиќ беше одушевен од одиграната партија на нашите момци и среќен што неговиот пријател со победа ја започна тренерската кариера.

- „Ја презеде Македонија во тешки моменти, но Лазаров докажа дека е голем победник!“ - изјави Ракичевиќ.

Капитенот имаше пет натпревари во низа без триумф над скандинавците како играч, но на стартот на „двојната улога“ го направи она за кое сонуваше со години. Победата над Данска е најголема деби-победа за еден селектор на деби-натпреварите, со оглед на името и рејтингот на противникот.

Со триумфот во Скопје, Лазаров им се одмазди на Хансен и дружината за оној болен пораз во 2012 година на Европското првенство (ЕП) во Србија.

Слатка одмазда во Скопје, но не смее да се заборави дека в недела се гостува во Алборг, каде следи вториот дуел од евроквалификациите против светскиот и се уште актуелен олимписки првак.

Како и да е репрезентативците веќе ја славата победата, подготвени за нови достигнувања на теренот.

Докажавме дека со позитивна енергија и мотивација, квалитетот на младоста измешан со нашето искуство го клекна светскиот...

Posted by Filip Mirkulovski on Четврток, 11 март 2021
Last modified on Петок, 12 Март 2021 - 00:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.