Топ Новости

Македонските ракометари триумфираа над Данска

Четврток, 11 Март 2021

Совршено победничко деби од соништата на селекторот Кире Лазаров која ја водеше, играше и насочуваше играта над репрезентацијата на Македонија на вечерашниот дуел со Данска во рамки на квалификациите за Европското првенство (ЕП) кое ќе се игра во 2022 година.

Македонската машка ракометна репрезентација го одигра најдобриот натпревар во последниве неколку години и во дебитантскиот настап на селекторот Кире Лазаров го совлада светскиот и олимпискиот шампион Данска со 33:29.

На дебито на Кирил Лазаров како селектор, големиот фаворит, кој долго време не знаел за пораз, беше тотално надигран, а поранешниот член на Вардар и Металург, Младен Ракчевиќ беше одушевен од одиграната партија на нашите момци и среќен што неговиот пријател со победа ја започна тренерската кариера.

- „Ја презеде Македонија во тешки моменти, но Лазаров докажа дека е голем победник!“ - изјави Ракичевиќ.

Капитенот имаше пет натпревари во низа без триумф над скандинавците како играч, но на стартот на „двојната улога“ го направи она за кое сонуваше со години. Победата над Данска е најголема деби-победа за еден селектор на деби-натпреварите, со оглед на името и рејтингот на противникот.

Со триумфот во Скопје, Лазаров им се одмазди на Хансен и дружината за оној болен пораз во 2012 година на Европското првенство (ЕП) во Србија.

Слатка одмазда во Скопје, но не смее да се заборави дека в недела се гостува во Алборг, каде следи вториот дуел од евроквалификациите против светскиот и се уште актуелен олимписки првак.

Како и да е репрезентативците веќе ја славата победата, подготвени за нови достигнувања на теренот.

Докажавме дека со позитивна енергија и мотивација, квалитетот на младоста измешан со нашето искуство го клекна светскиот...

Posted by Filip Mirkulovski on Четврток, 11 март 2021
Last modified on Петок, 12 Март 2021 - 00:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.