Ракометарките обезбедија бараж за СП по победата над Литванија

Сабота, 20 Март 2021

Македонската женска ракометна репрезентација го обезбеди најмалку второто место во квалификациската група за местото во баражот за пласман на Светското првенство во Шпанија, откако на вториот натпревар од квалификациите славеше убедливо против Литванија со 31-21.

По вчерашната победа над Исланд од 24-17, избраничките на Симе Симовски со вториот триумф си го обезбедија баражот. Убедлива игра против Литванките кои пружија нешто посилен отпор во првото полувреме, но не доволно за евентуалено изненадување.

Најефикасни во македонскиот состав беа Ристовска со осум погодоци а Стојковска заврши со пет гола. Серафимова и Мицевска запишаа по осум одбрани на голот, а Мицевска мечот го заврши и со еден постигнат погодок.

Утре, повторно од 17 часот во СЦ „Борис Трајковски“, Македонија ќе се соочи и со селекцијата на Грција.

Фото: rfm.mk

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.