Топ Новости

Вкусен посен колач со малини

Недела, 04 Април 2021

За љубителите на слатки вкусни десерти, предлагаме вкусен посен колач што нема да Ви одземе многу време за подготовка. Во рецептот не се користи никакво масло, па одличен е за сите оние кои се посветуваат на Велигденските пости на вода.

Потребни состојки:
- 20 лажици брашно,
- 12 лажици кристал шеќер,
- 400 мл газирана вода,
- 4 лажици џем по ваш избор,
- 300 г малини (може и некои други бобинки, како малина, рибизла, вишна, аронија, боровинка, капина, шумски микс…),
- 1 прашок за печиво,
- 100 г мелени ореви,
- шеќер во прав за наросување

Начин на приготвување - Постапка:
1. Веднаш вклучете ја рерната да се загрева на 200 степени, зошто времето за подготовка на смесата ќе биде доволно за истиот тој период да се загрее и рерната за печење на колачот.

2. Во подлабок сад прво измешајте го шеќерот со џемот, па додајте ги мелените ореви (100 грама).
Потоа додајте го брашното помешано со прашок за печиво (ако имате сито, најдобро е да го просеете). Потоа започнете постепено и полека да ја додавата газираната вода, па мешајте додека да добиете изедначена смеса, мазна и брз грутчиња од брашното. Цело време се меша со лажица.

Во плехот со средна величина ставете хартија за печење, па излејте ја смесата и израмнете. Наредете ги малините (може да користите одмрзнати малини, а може и некое друго овошје по ваш избор). Ставете го колачот да се пече во загреана рерна, околу 35-40 минути.

Печениот колач извадете го од рерна, оставете го малку да подизлади, па со помош на нож одвојте го од хартијата и одлепете ја, исечете го на коцки со големина по ваша желба и одозгора наросете го со шеќер во прав.

Добар апетит! Наздравје нека Ви е колачот и споделената благост!

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.