Велигденски честитки од славните и познатите

Недела, 04 Април 2021

Денеска католиците го слават големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, но во услови на пандемија прославите се сведуваат најчесто скромно, во кругот на семејството, а во многу делови од светот во карантнин и строги ограничувања.

Ние Ви ги пренесуваме честитките на неколку познати и славни личности: музичарот и диригент Андре Руи, на холивудскиот актер сер Ентони Хопкинс, групата „Полис“, нашата Калиопи, групата „Genesis“ и официјалната ФБ страна на светскиот оперски тенор Лучијано Павароти со пригодната песна „O Jesu mi dulcissime“ (О, Исусе, мој најсладок).

Happy Easter! ????

Posted by André Rieu on Sunday, April 4, 2021

Happy Easter, dear people! I wish you peace in your hearts... #easter #catholic #love #peace #home

Posted by Kaliopi on Sunday, April 4, 2021

Happy Easter everyone!

Posted by Genesis on Sunday, April 4, 2021
Шарените велигденски јајца се традиција и кај католичките следбеници на Велигденските празнувања, а чоколадните јајца се исто така пригодна традиционална посластица при секое Велигденско одбележување. За оваа пригода се произведуваат 500 милиони кремасти чоколадни јајца од фирмата „Mindanaoan“.
Last modified on Недела, 04 Април 2021 - 17:10

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.