Топ Новости

Велигденски честитки од славните и познатите

Недела, 04 Април 2021

Денеска католиците го слават големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, но во услови на пандемија прославите се сведуваат најчесто скромно, во кругот на семејството, а во многу делови од светот во карантнин и строги ограничувања.

Ние Ви ги пренесуваме честитките на неколку познати и славни личности: музичарот и диригент Андре Руи, на холивудскиот актер сер Ентони Хопкинс, групата „Полис“, нашата Калиопи, групата „Genesis“ и официјалната ФБ страна на светскиот оперски тенор Лучијано Павароти со пригодната песна „O Jesu mi dulcissime“ (О, Исусе, мој најсладок).

Happy Easter! ????

Posted by André Rieu on Sunday, April 4, 2021

Happy Easter, dear people! I wish you peace in your hearts... #easter #catholic #love #peace #home

Posted by Kaliopi on Sunday, April 4, 2021

Happy Easter everyone!

Posted by Genesis on Sunday, April 4, 2021
Шарените велигденски јајца се традиција и кај католичките следбеници на Велигденските празнувања, а чоколадните јајца се исто така пригодна традиционална посластица при секое Велигденско одбележување. За оваа пригода се произведуваат 500 милиони кремасти чоколадни јајца од фирмата „Mindanaoan“.
Last modified on Недела, 04 Април 2021 - 17:10

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.