Ракета „Сојуз MC-18“ полета во чест на Гагарин кон ISS

Петок, 09 Април 2021

Меѓународен вселенски екипаж составен од руски и американски астронаути утрово во 3:42 полетаа во орбитата на Земјата на пат кон Меѓународната вселенска станица со капсула во чест и сеќавање на 60 годишнината од полетувањето на советскиот космнаут Јуриј Гагарин - првиот човек што летнал во Вселената.

Годишнината од историскиот лен на Гагарин - 12 април 1961 година во Русија секоја година се слави како ден на астонаутиката. Тој минал 108 минути во орбитата.

Космонаутите од руската агенција Роскосмос - Олег Новицки и Пјотр Дубров и американецот од НАСА Марк Винде Хеј, утрово полетаа од рускиот космодром „Бајконур“ во Казахстан, известува „Ѕpacepolicyonline.com“. Вселенското летало „Сојуз МС-18“ беше иманувано по легендарниот космонаут, а портрет на Гагарин ја краси неговата површина.

Кога првпат почнавме се натпреварувавме едни со други и тоа беше една од причините што бевме толку успешни на почетокот од човечкиот вселенски лет. Со текот на времето сфативме дека можеме да завршиме многу работа заедно.. Се надевам декаова ќе продолжи и во иднина, рече Ванде Хеј.

Но, 60-годишнината доаѓа во тешко време, кога руската вселенска индустрија претрпе низа неуспеси, од скандали со корупција до прекинат полет и одложување на мисија со екипаж во 2018 година.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.