Топ Новости
Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани - Четврток, 22 Септември 2022 18:33
Приведен бегалец од Затвор Гевгелија - Вторник, 20 Септември 2022 14:05

Изложба на Мице Јанкуловски во АМАМ Гевгелија - 50 години творештво

Вторник, 13 Април 2021

Уметничката галерија АМАМ неделава ќе има посебно уметничко гостување на редок сликарски и светски докажан и наградуван творец, македонскиот ликовен уметник Мице Јанкуловски - Мицко.
Поводот за гостувањето е самостојна изложба по повод 50 години од неговото творештво, промоција на публикација и видео проекција, сето осмислено во амбиентот на еден вековен споменик на културата во Гевгелија на средба со полувековниот ликовен опус на МИЦКО.

Предизвикот за средба со делата на Јанкуловски и гевгелиската публика е дотолку повеќе исчекувачка, бидејќи тој не се претпсавува за прв пат во Гевгелија туку и е познат по гостувањатана јубилејната изложба на Галеријата „ОСТЕН“.

Неговата биографија вклучува повеќе од педесет самостојни изложби кај нас и во светот, како и забележителни претставувања на меѓународни манифестации и биеналиња, како во Санкт Петерсбург, Солун, Торино, Фиренца, Венеција, Ларнака, Варна...
Како признание за неговата работа, тој е наградуван со престижни награди, меѓу кои се: Наградата „Рембрант“ – за одличност во уметноста за 2020 од САВУ (Светската асоцијација за визуелни уметности); Наградата „Ел Греко“ - за најдобар уметник на АртТесалоники 2019, Грција; Наградата „Лоренцо Ил Мањифико“ – за животно остварување на Фиренца Биенале 2019, Италија; Наградата „Уметник на светот“ на Ларнака Биенале 2018, Кипар; ГРАН ПРИ на 19-то Меѓународно графичко биенале Варна 2017, Бугарија; Гран при (во 1997) на Светската галерија на карикатури Скопје; Наградата „13 Ноември“ на Град Скопје во 1985 ... и многу други.

Освен уметнички, Јанкуловски има исклучително богат општесетвен живот преку кој активно придонесува за развојот на културата и уметноста во нашата земја и пошироко.
Тој е активен член на Друштвото на ликовните уметници на Македонија, на Здружението на карикатуристите на Македонија (како и негов актуелен претседател), на Федерацијата на карикатуристите (ФЕКО), а исто така е основач на „ОСТЕН Биеналето на цртеж“ и на „ОСТЕН Музејот на цртеж во Скопје“, РС Македонија.

Задоволството да го воспримите уметничката визуелизација на овој наградуван македонски уметник гевгелиската публика ќе го има на ден 15. април 2021 (четврток) во галерискит простор на гевгелискиот АМАМ.
Изложбата ќе гостува во Гевгелијаод 15 до 25 април, а свеченото отварање е закажано со почеток во 12:00 часот.
Ова е воедно и покана за уметничките вљубеници да го проследат настанот, секако со строго почитување на мерките за заштита од ширење на КОВИД-19 вирусот, односно почитување на мерките за задолжителна дистанца од 2 метри и задолжително носење на маска при влез и во текот на целиот настан.

Организатор на настанот е НУ Музеј - Гевгелија , во соработка со Галерија „ОСТЕН“ Скопје, а подржан од Министерство за култура на Република С. Македонија.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Kривична пријава за жител од општина Гевгелија

ОВР Гевгелија поднесе кривична пријава против лицето Д.Б.(40 годишен) од село

Повеќе

Се подготвува комунална ценовна бомба

Управниот одбор на ЈПКД „Комуналец“ од Гевгелија на 19.04.2022 година донел

Повеќе

Недела - прекин на електричната енергија во цела Гевгелија

Екипите на Електродистрибуција ДООЕЛ ќе работат на реконструкција и

Повеќе

Пронајдена марихуана и муниција во Моин, приведени 2 лица

Две лица од Гевгелиско се приведени откако полицијата при претрес на нивните

Повеќе

Две Кривични пријави за 2-ца гевгеличани

Полициската станица Гевгелија поднесе кривични пријави против двајца

Повеќе

ИТНО се повлекуваат виршлите „WUDY“ од продажба, нареди АХВМ

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе одлука за повлекување од продажба во

Повеќе

МВР: Два случаи на насилство во гевгелиско, се пукало во стојачанец

Вчерашниот ден, 20 септември, одбележан со физичко насилство на ГП „Дојран“, на

Повеќе

Признание за Гевгелиското Здружение на пензионери од СЗПМ

По повод 20 септември, Денот на пензионерите на Македонија , Здружението на

Повеќе

Приведен бегалец од Затвор Гевгелија

Одбележан Светскиот ден на прва помош

По повод Светскиот ден на Првата помош, Црвен Крст на Македонија со град

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.