Филипче и друмските труби

Недела, 18 Април 2021

Што би се случило доколу министерот Филипче ги послуша барањата на оние тропадури, сокаџии и бадијалџии и поднесе оставка?

Како прво, може со првиот авион да замине во било која клиника на Запад, да го облече белиот мантил и со неговите перформанси на врвен невро хирург, место овдешните 1.500 евра, да заработува барем петпати по толку. И ќе се ослободи од викот на оние бараби, кои под прозорец му се издеруваат како дивоѕвери, барајќи му ја оставката.

Второ, се прашувам, кој ќе дојде на неговото место. Можеби некој од оние говорници, кои си ги исплукаа дури и крајниците, сакајќи тие нездрави да покажат колку е неподобен Филипче, а колку е голем нивниот учинок за доброто на нашето здравје. Или, оние дами кои секојдневно дремат во протестните маршеви, та дури заборавија како се сервира семејниот ручек, сладејќи се во од со партискиот оброк од сендвичарата „Mицко“.

Филипче, мора да е фанатично врзан за својата професија и лекарската клетва, кога и во овие исклучително тешки здравствени околности во државата и наспроти здивените атаки на опозициските друмски разбојници, продолжува стоички да го чува достоинството на лекарската фела и на функцијата прв „бел мантил“.

Автор: Бошко Нацевски, (новинар) - FB статус

 

Last modified on Недела, 18 Април 2021 - 02:29

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.