Топ Новости

Филипче и друмските труби

Недела, 18 Април 2021

Што би се случило доколу министерот Филипче ги послуша барањата на оние тропадури, сокаџии и бадијалџии и поднесе оставка?

Како прво, може со првиот авион да замине во било која клиника на Запад, да го облече белиот мантил и со неговите перформанси на врвен невро хирург, место овдешните 1.500 евра, да заработува барем петпати по толку. И ќе се ослободи од викот на оние бараби, кои под прозорец му се издеруваат како дивоѕвери, барајќи му ја оставката.

Второ, се прашувам, кој ќе дојде на неговото место. Можеби некој од оние говорници, кои си ги исплукаа дури и крајниците, сакајќи тие нездрави да покажат колку е неподобен Филипче, а колку е голем нивниот учинок за доброто на нашето здравје. Или, оние дами кои секојдневно дремат во протестните маршеви, та дури заборавија како се сервира семејниот ручек, сладејќи се во од со партискиот оброк од сендвичарата „Mицко“.

Филипче, мора да е фанатично врзан за својата професија и лекарската клетва, кога и во овие исклучително тешки здравствени околности во државата и наспроти здивените атаки на опозициските друмски разбојници, продолжува стоички да го чува достоинството на лекарската фела и на функцијата прв „бел мантил“.

Автор: Бошко Нацевски, (новинар) - FB статус

 

Last modified on Недела, 18 Април 2021 - 02:29

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.