Топ Новости

Филипче и друмските труби

Недела, 18 Април 2021

Што би се случило доколу министерот Филипче ги послуша барањата на оние тропадури, сокаџии и бадијалџии и поднесе оставка?

Како прво, може со првиот авион да замине во било која клиника на Запад, да го облече белиот мантил и со неговите перформанси на врвен невро хирург, место овдешните 1.500 евра, да заработува барем петпати по толку. И ќе се ослободи од викот на оние бараби, кои под прозорец му се издеруваат како дивоѕвери, барајќи му ја оставката.

Второ, се прашувам, кој ќе дојде на неговото место. Можеби некој од оние говорници, кои си ги исплукаа дури и крајниците, сакајќи тие нездрави да покажат колку е неподобен Филипче, а колку е голем нивниот учинок за доброто на нашето здравје. Или, оние дами кои секојдневно дремат во протестните маршеви, та дури заборавија како се сервира семејниот ручек, сладејќи се во од со партискиот оброк од сендвичарата „Mицко“.

Филипче, мора да е фанатично врзан за својата професија и лекарската клетва, кога и во овие исклучително тешки здравствени околности во државата и наспроти здивените атаки на опозициските друмски разбојници, продолжува стоички да го чува достоинството на лекарската фела и на функцијата прв „бел мантил“.

Автор: Бошко Нацевски, (новинар) - FB статус

 

Last modified on Недела, 18 Април 2021 - 02:29

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.