Корона статус: 1 новозаразен, 18 оздравени на југот од МК

Понеделник, 19 Април 2021

Оптимистички извештај за корона состојбата во изминатите 24 часа.
Во регионот на ЦЈЗ Гевгелија за изминатото денонокие регистриран е само еден случај на новозаразен (жител на опш. Гевгелија), а 18 случаи на оздравени пациенти од ковид-19 (12 од Гевгелија, 6 од Богданци).

Ова е оптимистички тренд на опаѓање на бројот на новозаразените на југот од земјата, а осетен пораст на подобрување на здравствената состојба на досега позитивните и нивно регистрирање за оздравени со два последователни негативни тестови на корона.

Денеска остануваат 422 активни на корона во регионот на ЦЈЗ Гевгелија, и тоа:
- 339 лица се во рамките на општина Гевгелија, активни на ковид-19;
- 73 се активни на вирусот во општина Богданци,
- 20 активни на ковид-19 во општина Дојран (непроменета состојба од вчера).

Во државата денеска се регистрирани 135 нови случаи на заразенни од коронавирусот, а 900 оздравени на направени анализи на 840 тестови. За жал бројот на починати во изминатото деноноќие е 35 лица, од кои тројца во домашни услови.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.