Оскар 2021 - целосен список на добитници

Понеделник, 26 Април 2021

Филмската фешта, 93-то издание на традиционалната церемонија на доделување на Оскарите, која право се смета за најпрестижна филмска награда во светот, заврши синоќа во САД. Додека модните критичари со интерес го чекаа црвениот тепих, филмските посетители и филмските експерти со љубопитност го следеа официјалниот дел бидејќи домаќините ги објавија имињата на победниците. Па, да Ви презентираме добитниците на златните статуетки, Оскар 2021

Лидери според бројот на номинации оваа година беа сликите „Земјата на номадите“, „Ветувачката девојка“, „Мунк“, „Татко“ и „Минари“ - тие беа претставени во неколку категории одеднаш. Некои од нив веќе добија награди и на други почесни награди, вклучувајќи ги Златниот глобус, БАФТА и САГ наградите. Сепак, победите на другите церемонии на доделување на наградите не значат секогаш победа на Оскарите, па затоа оваа година имаше многу изненадувања.

Најдобар филм - „Номадленд“ (Nomadland)

Најдобра машка улога - Ентони Хопкинс, „Татко“ (Father),

Најдобра актерка - Франсис Мекдорманд - „Номаленд“ (Nomadland)

Најдобра режија - Клои haао, „Номадленд“, (Nomadland)

Најдобра споредна машка улога - Даниел Калууја, „Јуда и црниот месија“

Најдобра споредна женска улога - Јун Јеунг, „Минари“ (Minari)

Најдобро оригинално сценарио - „Ветувачка млада жена“ - Емиралд Фенел, (Promising Young Woman)

Најдобро адаптирано сценарио - „Татко“ (Father), Кристофер Хамптон и Флоријан Зелер

Најдобар странски филм - „Ууште една тура“ (Another Round)

Режисерот на филмот „Уште една тура“, Thomas Vinterberg имаше најемотивен говор на годинашниве Оскари 2021 откривајќи дека на 4от ден од снимањето на филмот загинала неговата 19 годишна ќерка Ајра, која исто требала да глуми во филмот. Но, вели се надева таа го гледа сето ова, го одобррува и нејзе и' го посветува доделениот Оскар за најдобат странски филм.

Најдобар анимиран филм - „Душа“ (Soul)

Најдобар документарен филм - „Мојот наставник по октопод“

Најдобра кинематографија - Ерик Месершмит, „Манк“

Најдобар композитор - Трент Резнор, Атикус Рос, он Баптист, „Соул“ (Soul)

Најдобар дизајн на костуми - „Црното дно на Ма Рејни“ (Ma Rainey's Black Bottom)

Најдобар звук - „Звукот на металот“ (Sound of Metal)

Најдобра монтажа - „Звук на метал“ (Sound of Metal)

Најдобар краток филм - „Двајца далечни странци“ (Two Distant Strangers)

Најдобар анимиран краток филм - „Ако нешто се случи, те сакам (If Anything Happens I Love You)

Најдобар документарен филм - Колет (Colette)

Најдобар дизајнер на производство - „Манк“ (Mank)

Најдобра шминка и коса - „Црно дно на Ма Рајни“ (Ma Rainey's Black Bottom)

Најдобра песна - „Борба за тебе“ - Јуда и црниот месија (Judas and the Black Messiah)

Најдобри визуелни ефекти - „Довод“ (Tenet).

 

Last modified on Понеделник, 26 Април 2021 - 13:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.