Топ Новости

Оскар 2021 - целосен список на добитници

Понеделник, 26 Април 2021

Филмската фешта, 93-то издание на традиционалната церемонија на доделување на Оскарите, која право се смета за најпрестижна филмска награда во светот, заврши синоќа во САД. Додека модните критичари со интерес го чекаа црвениот тепих, филмските посетители и филмските експерти со љубопитност го следеа официјалниот дел бидејќи домаќините ги објавија имињата на победниците. Па, да Ви презентираме добитниците на златните статуетки, Оскар 2021

Лидери според бројот на номинации оваа година беа сликите „Земјата на номадите“, „Ветувачката девојка“, „Мунк“, „Татко“ и „Минари“ - тие беа претставени во неколку категории одеднаш. Некои од нив веќе добија награди и на други почесни награди, вклучувајќи ги Златниот глобус, БАФТА и САГ наградите. Сепак, победите на другите церемонии на доделување на наградите не значат секогаш победа на Оскарите, па затоа оваа година имаше многу изненадувања.

Најдобар филм - „Номадленд“ (Nomadland)

Најдобра машка улога - Ентони Хопкинс, „Татко“ (Father),

Најдобра актерка - Франсис Мекдорманд - „Номаленд“ (Nomadland)

Најдобра режија - Клои haао, „Номадленд“, (Nomadland)

Најдобра споредна машка улога - Даниел Калууја, „Јуда и црниот месија“

Најдобра споредна женска улога - Јун Јеунг, „Минари“ (Minari)

Најдобро оригинално сценарио - „Ветувачка млада жена“ - Емиралд Фенел, (Promising Young Woman)

Најдобро адаптирано сценарио - „Татко“ (Father), Кристофер Хамптон и Флоријан Зелер

Најдобар странски филм - „Ууште една тура“ (Another Round)

Режисерот на филмот „Уште една тура“, Thomas Vinterberg имаше најемотивен говор на годинашниве Оскари 2021 откривајќи дека на 4от ден од снимањето на филмот загинала неговата 19 годишна ќерка Ајра, која исто требала да глуми во филмот. Но, вели се надева таа го гледа сето ова, го одобррува и нејзе и' го посветува доделениот Оскар за најдобат странски филм.

Најдобар анимиран филм - „Душа“ (Soul)

Најдобар документарен филм - „Мојот наставник по октопод“

Најдобра кинематографија - Ерик Месершмит, „Манк“

Најдобар композитор - Трент Резнор, Атикус Рос, он Баптист, „Соул“ (Soul)

Најдобар дизајн на костуми - „Црното дно на Ма Рејни“ (Ma Rainey's Black Bottom)

Најдобар звук - „Звукот на металот“ (Sound of Metal)

Најдобра монтажа - „Звук на метал“ (Sound of Metal)

Најдобар краток филм - „Двајца далечни странци“ (Two Distant Strangers)

Најдобар анимиран краток филм - „Ако нешто се случи, те сакам (If Anything Happens I Love You)

Најдобар документарен филм - Колет (Colette)

Најдобар дизајнер на производство - „Манк“ (Mank)

Најдобра шминка и коса - „Црно дно на Ма Рајни“ (Ma Rainey's Black Bottom)

Најдобра песна - „Борба за тебе“ - Јуда и црниот месија (Judas and the Black Messiah)

Најдобри визуелни ефекти - „Довод“ (Tenet).

 

Last modified on Понеделник, 26 Април 2021 - 13:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Олга Мурџева-Шкариќ добитничка на „Цветиновата награда за мир“

Денеска напладне во Меморијалниот центар на Фондацијата „Никола Кљусев“ во

Повеќе

Иницијатива - 25 јануари да биде ден на хуманоста во Македонија

Роденденот на нашата музучка и балканска ѕвезда, Тоше Проески е денеска 25

Повеќе

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.