Првата донација од 400.000 денари за Викторија од Советот на општина Гевгелија

Понеделник, 26 Април 2021

Болеста со која се соочува 7-гдишната Викторија Костадинова од Гевгелија, и потребата од средства за оперативен зафат за трансплантација на коскена срцевина, ја разбуди хуманоста кај гевгеличани кои се впуштија во организирање на хуманитарни донаторски акции. Потребни се 70.000 евра за Викторија да го добие саканиот медицински зафат за да биде повторно здрава и во ученичка клупа со своите сокласници во училиште.

Првта официјална донација пристигна од членовите на Советот на општина Гевгелија кои едногласно изгласаа да бидат одвоени 400.000 денари од Солидарниот фонд од Буџетот на Општина Гевгелија за лекување на малата Викторија. Одлукта беше донесена во петокот на одржаната 61 сдница на гевгелискиот Совет.
Од општината јавуваат дека средствата ќе бидат уплатени на банкарската сметка отворена за оваа намена.

Освен општинарите, со свои акции се вклучија и учениците од Ученичката заедница од ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија каде Викторија е првоодделенка, со организирање хуманитарни акции низ неколку локации во градот. Овде, во просториите на Училиштето, секој работен ден во холот при влезот, е поставена кутија за донации наменети за лекување на Викторија.
Кутии за собирање добротворни прилози се постанени и во црковните храмови во Општината, објави Гевгелиското Архиерејско намесништво, порачувајќи дека: „Водата гасне оган што гори, а милостињата чисти од гревови (Муд.Сир.3,30)“.

Истоветен хуманитарен зафат со собирање донаторски прилози со поставување кутии наменети за лекување на Викторија организираа и големите маркети во Гевгелија, угостители за достава на храна, каде секој купувач и нарачател може доброволно да донира средства неопходни за здравје и нормален живот на оваа наша мала сограѓанка

Ако не сте се вклучиле до сега во акцијата можете да го сторите тоа при посетата на посочените места за донации за Викторија, или на отворените наменски сметки:

Девизна сметкa:
Корисник: Тиме Костадинов
IBAN: MK07200003846593192
SWIFT CODE: STOBMK2X


Жиро сметка:
Корисник: Тиме Костадинов
200- 002238635444
Депонент: Стопанска Банка

Телефонски донации А1 - 143-483

За малиот борец за своето здравје организирана е акција за собирање средства за лекување преку платформата „Gofundme.com“. Овде до сега се собрани 3.818 Евра од 63 донатори. (ЛИНК за донации)

Секој паричен прилог за Викторија е подарена шанса за здраво детство!"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""</p>"

Last modified on Понеделник, 26 Април 2021 - 18:17

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.