ИЈЗ: Трендот на пораст на ковид оздравените продолжува

Петок, 30 Април 2021

И денешниот извештај на ИЈЗ за последниот ден од април го потврдува трендот на пораст на дневниот број на оздравени пациенти од ковид-19 наспроти регистрираниот број на новоинфицирани во регионот на Центарот за јавно здравје Гевгелија (општините Гевгелија, Богданци и Дојран).

Денешниот корона билтен за изминатите 24 часа за трите јужни општини заедно е следниот: 31 оздравен, само 1 новозаразен.
Оздравените се со следната територијално распореденост: 26 во Гевгелија, 3 во Богданци и 2 -ца во општина Дојран.
Новозаразениот еден нов случај е жител на општина Богданци.

Моменталниот број на активни случаи во регионот на надлежност на Општа Болница Гевгелија изнесува 302 лица од кои 234 се жители на општина Гевгелија, 60 се жители на о.Богданци и 8 се од Дојран

На ниво на држава исто така бројот на новоинфицирани со вирусот корона е помал од бројот на оздравените и изнесува 356 новоинфицирани наспроти 594 оздравени. Денеска бројот на активни случаи во државата спадна под 15.000 и изнесува 14.747 лица..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.