Започна усписот на првачињата

Вторник, 04 Мај 2021

Официјалниот старт на упис на новата генерација првоодделенци во учебната 2021/2022 година започнува денеска на 4 мај и ќе трае до крајот на месецот, до 31 мај.

Гевнерациите деца родени 2015 год. кои наполнуваат 6 год. до крајот на календарската година, како и од 1 до 31 јануари 2016 ќе бидат опфатени со тековниот упис на првачињата.

Согласно одлуката на МОН сите општински основни училишта ги објавија потребните документи за упис, а тоа се:
- Фотокопија од извод од матична книга на родени
- Лична карта од родител (на увид ,заради почитување на реонизација)
- Потврда за примени задолжителни вакцини
- Потврда од стоматолошки преглед
- Потврда од офталмолошки преглед,, издадени од надлежна здравствена установа.

Уписот се врши по претходно поднесено барање од родител и добиено мислење од педагогот психологот во училиштето.
За прв пат годинава, поради пандемијата и ограничувањето на контактите и групирањата, во општинските основни училишта може да се изведе и електронски упис на првачињата, со користење на платформата uslugi.gov.mk. Оваа опција се изведува доколку родителот има интерес, така што пријавата и документите потребни за упис на детето во прво одделение може да ги поднесе во електронска форма, по што ќе биде закажано интервју со детето.

Се разбира, останува можноста за пријавување на првачињата за упис и со физичка достава на документи во училиштето.

Заради запазување на мерките за спречување на ширење на пандемијата, запишувањето ќе се одвива по ПРЕТХОДНО ЗАКАЖАН ТЕРМИН.

Образовната политика налага секое дете да биде опфатено со задолжително основно образование. Така што, на родителите им посакуваме лесен упис, а на идните првачиња успешен старт во светот на знаењето.

 

Last modified on Петок, 07 Мај 2021 - 16:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.