Деликатесна салата од јајца и сардина

Вторник, 04 Мај 2021

Полнети варени јајца збогатени со вкусот од риба сардина се деликатес со кој нема да фрлите од многуте вапсани Велигденски обележја кои ви останаа дома по празникот.
Направете деликатесна салата која брзо се подготвува па можете да ги изненадите дури и послепразничните гости.

Потребни состојки:
- 8 јајца варени
- 2 конзерви сардини
- неколку кисели краставички
- шунка
- малку масло
- мајонез
- сол, црн пипер, или зачини според вкус.

Начин на подготовка:
Се сечат осумте варени јајца по должина. Се вадат жолчките и се машаат со сецканите сардини, малку шунка и кисели краставички, малку мајонез и масло (по можност маслиново) ако смесата е сува. Во смесата се ставаат зачини по избор.
Потоа секоја од половинките јајца се полнат со оваа подготвена смеса.
Се украсува со ливчиња магданос, или парченца сецкани маслинки.

Добар апетит!

 

Last modified on Петок, 07 Мај 2021 - 16:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.