Топ Новости

Деликатесна салата од јајца и сардина

Вторник, 04 Мај 2021

Полнети варени јајца збогатени со вкусот од риба сардина се деликатес со кој нема да фрлите од многуте вапсани Велигденски обележја кои ви останаа дома по празникот.
Направете деликатесна салата која брзо се подготвува па можете да ги изненадите дури и послепразничните гости.

Потребни состојки:
- 8 јајца варени
- 2 конзерви сардини
- неколку кисели краставички
- шунка
- малку масло
- мајонез
- сол, црн пипер, или зачини според вкус.

Начин на подготовка:
Се сечат осумте варени јајца по должина. Се вадат жолчките и се машаат со сецканите сардини, малку шунка и кисели краставички, малку мајонез и масло (по можност маслиново) ако смесата е сува. Во смесата се ставаат зачини по избор.
Потоа секоја од половинките јајца се полнат со оваа подготвена смеса.
Се украсува со ливчиња магданос, или парченца сецкани маслинки.

Добар апетит!

 

Last modified on Петок, 07 Мај 2021 - 16:24

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.