„Амфибија“ за Дојранското езеро

Вторник, 04 Мај 2021

Општина Дојран набави сопствен сувоземно-пловен багер од типот „Амфибија“ наменет за собирање на пластичен и растителен отпад од водите на Дојранското езеро.

Набавката на ова наменско корисно возило за одржување на еколошка чистота на водите на езерото е овозможена од Европската Унија преку Програмата „Интегриран систем на управување со екосистемот на Дојранското Езеро“.
За оваа нова опрема на Општината и успешна примена на Проектот поддржан од ЕУ информираше на социјалните мрежи лично градоначалникот на општина Дојран, Анго Ангов.

- „Заштитата на Дојранското езеро е приоритет“ - порача на Фејсбук градоначалникот Ангов.

✅Согласно Планот за управување и Годишната програма за заштита на природата на Дојранското Езеро – набавивме...

Posted by Анго Ангов- Градоначалник на Општина Дојран on Tuesday, May 4, 2021
Last modified on Петок, 07 Мај 2021 - 16:23

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.