Пораст на бројот на оздравените од корона - ЦЈЗ Гевгелија

Петок, 07 Мај 2021

Првата недела од мај короната ја завршува со пораз кај близу 100 граѓани од југот, кои го победиле вирусот во своето тело и преминале во графата на излечени од коронавирусот. Денеска вкупниот број на активни лица во регионот на надлежност на Општа Болница Гевгелија изнесува 215 лица, а пред една недела нивниот број изнесуваше .290 коронапозитивни од регионот на ЦЈЗ Гевгелија

Денешниот ковид биланс за изминатото деноноќие изнесено од ИЈЗ носи вести за 21 оздравени од корона во регионот на ЦЈЗ Гевгелија и 3-ца новоинфицирани. Оздравените се 16 од Гевгелија, 5 од Богданци, а новозаразените се 2 од Богданци и 1 нов случај на позитивен на корона во општина Гевгелија.

Моменталната корона слика во регионот е следна:
- Гевгелија има 166 ктивни на ковид-19,
- Богданци има 45 активни на вирусот корона,
- Дојран има 4 активни жители во општински рамки на вирусот ковид-19.

Активнат слика на короната опаѓа и на ниво на држава. Денеска бројот на активни спадна на 11.296, со денеска регистрираните 786 оздравени од ковид-19, и 25 починатите, но дека короната се' уште не е искоренета зборува и податокот на нови 234 инфицирани во државата.

Во светот коронавирусот успеа да зарази над 157 милиони луѓе од светската популација, кај 3,26 милиони да предизвика смртни последици, а 134,6 милиони жители се опоравиле, оздравеле од средбата со короната. Во светот моментално има над 18,59 милиони жители активни на вирусот ковид-19.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.