7 Мај - Цвеќе за Денот на полицијата во Гевгелија

Петок, 07 Мај 2021

Со полагање на цвеќе на спомен бистата на Ѓорге Стамов, во дворот на установата, денеска припадниците на ОВР Гевгелија како и во повеќе Полициски станици во државата, го одбележаа Денот на македонската полиција и безбедноста, кои се заедно дел од системот на МВР.
7 мај – Денот на полицијата и безбедноста годинава се истакнува по фактот што веќе втора година по ред се одбележува во вонредна состојба заради здравствено-економската криза предизвикана од коронавирусот.

По повод 7-ми мај, денот на македонската полиција, припадници на Полициската станица од Општа надлежност во Гевгелија, положија свежо цвеќе на спомен обележјето во дворот на полициската станица, поставено во спомен на загинатите припадници на службата за безбедност од гевгелиско.
Инаку, со одлука на Владата на Република Македонија од 20 април 1993 година, 7 мај е востановен како Ден на македонската полиција.

Централната манифестација по повод Денот на полицијата се одржа во Полицискиот Цантар „Ѓорче Петров“ во Скопје, каде Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски истакна:
„Горд сум што и покрај несаканата ситуација на глобално ниво, покажавме дека во ова министерство работат професионалци кои неуморно ги извршуваат своите обврски, непоколебливо се борат против криминалот и корупцијата, против тероризмот, се грижат за јавниот ред и мир и за секојдневните потреби на граѓаните. За ефикасноста на полициската работа покажуваат конкретните резултати во борбата против криминалот.
Со задоволство можам да констатирам дека во речиси сите сегменти е очигледно подобрувањето на резултатите, а евидентно е и генералното намалување на криминалитетот.
Така, во периодот од 1 јануари до 15 април 2021 година кривичните дела бележат намалување за 9,5%, во споредба со истиот период лани“- нагласи министерот Спасовски.

Тој упати честитки до сите полициски службеници, кои се дел од безбедносниот систем на државата и претставуваат симбол на пожртвуваност, храброст и морал во корист на општеството и заедницата. 

 

Last modified on Петок, 07 Мај 2021 - 22:43

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.