Македонија доби олимпиец таеквондист за ЛОИ 2021

Сабота, 08 Мај 2021

Со победа над актуелниот олимписки шампион, денеска македонскиот таеквондистот Дејан Георгиевски обезбеди олимписки настап со боите на МК на Летни Олимписки игри во Токио. Тој е вториот македонски олимпиец откако денеска извојува победа против Радик Исаев со 13-6 обезбеди историска норма за македонското таеквондо.

Георгиевски во двете денешни бодби победи, прво со апсолутна доминација над Динко шегедин, а потоа и против олимпискиот првак Исаев, па сега Македонија има официјално прв олимпиец со норма за учество на најголемиот спортски настан на светот кој ќе се одржи во Токио од 23 јули до 8 август.

„Сакам да му се поклонам на мојот брат Борче Костовски, кои исто како и јас живееше за овој миг и тој е најглавниот виновник за овој историски македонски момент“, рече Георгиевски,

За малку ќе имавме и втор олимпиец во таеквондо, но скршеницата на раката Филип Додевски го спречи за да се избори за норма.

Македонскиот таеквондист е вториот македонски спортист кој обезбеди олимписка виза по борачот Могамедгаџи Нуров. На овие двајца може да им се приклучи и каратистот Емил Павлов кој допрва треба да настапи на квалификацискиот турнир.

СОНУВАВМЕ ЗА ТОА, ЖИВЕЕВМЕ ЗА ТОА, ОДИМЕ НА ОЛИМПИСКИ ИГРИ ВО ТОКИО !!! СЛАВА ТИ ГОСПОДЕ !!! Дејан Георгиевски со...

Posted by Македонска Tаеквондо Федерација, Macedonian Тaekwondo Federation WT on Saturday, May 8, 2021
Last modified on Сабота, 08 Мај 2021 - 19:10

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.