Топ Новости

ВИДЕО: Гарванлиев отпеа моќно, но не влезе во финале на Евросонг

Вторник, 18 Мај 2021

Вечерва на првото одржано полуфинале на Евровизија 2021, гласачите преку телевоутинг одбраа 10 учесници за големат финална вечер, меѓу нив не е претставникот на Македонија, Васил Гарванлиев.
Иако ја отпеа самоуверено својата „Here I Stand“, гласовите од публиката отидоа за влез во финале на следните претставници:

1. Норвешка со групата TIX – „Fallen Angel“
2. Израел, Еден Алене – „Set Me Free“
3. Русија, Manizha – „Russian Woman“
4. Азербејџан - Ефенди – „Mata Hari“
5. Малта со пејачката Destiny – „Je Me Casse“
6. Литванија, The Roop – „Discoteque“
7. Кипар, Елена Цагриноу – „El Diablo“
8. Шведска, Tusse – „Voices“
9. Белгија, Hooverphonic – „The Wrong Place“
10. Украина - Go_A – „Shum“

Во првото полуфинале настапија 16 земји, 10 одат понатаму во големото финале на 22 мај, а од евровизискиот нтпревар отпаднаа: Словенија со интерпретаторката Ана Соклиќ – „Амен“, Хрватска со Албина – „Тick-Tock“, Северна Македонија со Васил – „Here I Stand“, Романија - Роксен – „Amnesia“ (значи цел Балкан кој настапи на вечерашнто полуфинале), потоа Австралија со Montaigne – „Technicolour“ и Ирска со настапот на Лесли Рој – „Maps“.

Градот Ротердам во Холандија ќе биде еднонеделен домаќин на натпреварувачите од 39 земји, чии претставници ќе настапат во салата Ахој. Втората полуфинална вечер се одржува на 20 мај, а финалната „Евросонг 2021“ на 22 мај.

Фото: Радоста на последниот 10-ти финалист Украина

 

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""</p>"

Last modified on Среда, 19 Мај 2021 - 00:09

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.