ВИДЕО: Гарванлиев отпеа моќно, но не влезе во финале на Евросонг

Вторник, 18 Мај 2021

Вечерва на првото одржано полуфинале на Евровизија 2021, гласачите преку телевоутинг одбраа 10 учесници за големат финална вечер, меѓу нив не е претставникот на Македонија, Васил Гарванлиев.
Иако ја отпеа самоуверено својата „Here I Stand“, гласовите од публиката отидоа за влез во финале на следните претставници:

1. Норвешка со групата TIX – „Fallen Angel“
2. Израел, Еден Алене – „Set Me Free“
3. Русија, Manizha – „Russian Woman“
4. Азербејџан - Ефенди – „Mata Hari“
5. Малта со пејачката Destiny – „Je Me Casse“
6. Литванија, The Roop – „Discoteque“
7. Кипар, Елена Цагриноу – „El Diablo“
8. Шведска, Tusse – „Voices“
9. Белгија, Hooverphonic – „The Wrong Place“
10. Украина - Go_A – „Shum“

Во првото полуфинале настапија 16 земји, 10 одат понатаму во големото финале на 22 мај, а од евровизискиот нтпревар отпаднаа: Словенија со интерпретаторката Ана Соклиќ – „Амен“, Хрватска со Албина – „Тick-Tock“, Северна Македонија со Васил – „Here I Stand“, Романија - Роксен – „Amnesia“ (значи цел Балкан кој настапи на вечерашнто полуфинале), потоа Австралија со Montaigne – „Technicolour“ и Ирска со настапот на Лесли Рој – „Maps“.

Градот Ротердам во Холандија ќе биде еднонеделен домаќин на натпреварувачите од 39 земји, чии претставници ќе настапат во салата Ахој. Втората полуфинална вечер се одржува на 20 мај, а финалната „Евросонг 2021“ на 22 мај.

Фото: Радоста на последниот 10-ти финалист Украина

 

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""</p>"

Last modified on Среда, 19 Мај 2021 - 00:09

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Повредени 35 лица во сообраќајка кај Марвинци

Возач на камион кој вчера се преврте со својот нелегален товар - мигранти кај

Повеќе

Превртен камион кај Марвинци, повредени 29 лица

Во сообраќајка која се случила вечерва кај с.Марвинци, повредени се 29 лица.

Повеќе

РКЕ ги намали цените на горивата

Најновата одлука на Регулаторната комисија за енергетика носи надолна корекција

Повеќе

Пожарот кај Фурка и Паљурци локализиран

Тимот за брз одговор на ДЗС и силите на ТППЕ Гевгелија со неколку распоредени

Повеќе

Царина заплени 13,3 кг злато и 30.000 евра на ГП Табановце

Голем успех во откривање на нелегален транспорт кој има криминален карактер -

Повеќе

Пожарот кај Фурка стаса до Паљурци

Веќе 14 часа трае борбата за гаснење на пожарот кој утринава изби во атарот на

Повеќе

Активен пожар кај с.Фурка

Утрово во ТППЕ Гевгелија околу 9 часот пријавен е пожар на отворен простор во

Повеќе

Одбележан панаѓурот во с.Ума

Со бројни гости и служење курбан вечера во дворот на црквата „Свети

Повеќе

Се реконструира патот до Смрдлива вода

Во тек е реконструкција на патниот правец R1108 кој води до излетничкото место

Повеќе

Пожар во Ст.Дојран, загина една жена

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.