Кривична пријава за жител на Стојаково

Сабота, 22 Мај 2021

Неделава со редовните сообраќајни контроли на подрачјето во надлежност на ОВР Гевгелија утврдено незаконско користење на возило со фалсификувани исправи кое го возел жител од Стојаково.
Во полицискиот билтен од ОВР Гевгелија се вели дека за случајот е известено Основното јавно обвинителство Гевгелија каде ОВР поднесе кривична пријава против В.В.(54) од с.Стојаково. Основот за пријавата е: поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „фалсификување исправа“.

Пријавата е доставена во средата, а во неа е наведено дека:
„На 09.05.2021 во 09.30 часот на локалниот пат с.Стојаково – Богданци, полициски службеници го запреле возилото „Фолксваген голф”, со гевгелиски регистарски ознаки, кое го управувал пријавениот. При проверка било констатирано дека табличките припаѓаат на друго возило“ се вели во полицискиот извештај врз база на кој е подготвена пријавата..

Несогласноста на податоците во сообраќајната дозвола со табличките на возилото ќе го однесат стојачанецот пред Јавен обвинител во ОЈО Гевгелија..

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.