Топ Новости

Италија победник на Евросонг 2021

Недела, 23 Мај 2021

Со убедливо најмногу гласови од публиката , вкупно 318 и 206 гласови од жирито, со вкупно бодовно салдо од 524 гласови Италија со песната  „Zitti e buoni“ е победник на Евросонг 2021.

- „Рокенролот никогаш нема да умре“ - беше пораката што ја испрати фронтменот на групата „Манескин“, веднаш откако музичарите од Италија беа претставени како победници.

Драматичното гласање го одреди победникот дури после 3 часа и 50 минути од големото финале на 65-то издание на Евровизискиот натпревар. Дотогаш водството го имаше Швајцарија со најмногу гласови од жирито 267, а зад неа беше Франција како второпласирана со 248 гласови од 39-те земји учеснички на Евросонг.

Но, пресудниот збор го даде публиката со телеволтинг, а нивните гласови беа претворени во бодови.
Изненадувањето на италијанските изведувачи и целиот тим беше преголем, за тапанарот шокантен, за другите во восклик.
Еве ја нивната изведба.

Вака изгледаше шокантното гласање:

Ваков беше распоредот на пласманот според гласовите на жири комисиите во земјите учеснички на Песна на евровизија:
А ваков беше последниот резултат на пласманот по гласовите од публиката: Eurovision 2021 results Italy: Måneskin “Zitti e buoni” 524 France: Barbara Pravi “Voilà” 499 Switzerland: Gjon’s Tears “Tout l’Univers” 432 Iceland: Daði og Gagnamagnið “10 Years” 378 Ukraine: Go_A “Shum” 364 Finland: Blind Channel “Dark Side” 301 Malta: Destiny “Je me casse” 255 Lithuania: The Roop “Discoteque” 220 Russia: Manizha “Russian Woman” 204 Greece: Stefania “Last Dance” 170 Bulgaria: Victoria “Growing Up Is Getting Old” 170 Portugal: The Black Mamba “Love Is on My Side” 153 Moldova: Natalia Gordienko “Sugar” 115 Sweden: Tusse “Voices” 109 Serbia: Hurricane “Loco Loco” 102 Cyprus: Elena Tsagrinou “El diablo” 94 Israel: Eden Alene “Set Me Free” 93 Norway: Tix “Fallen Angel” 75 Belgium: Hooverphonic “The Wrong Place” 74 Azerbaijan: Efendi “Mata Hari” 65 Albania: Anxhela Peristeri “Karma” 57 San Marino: Senhit feat. Flo Rida “Adrenalina” 50 Netherlands: Jeangu Macrooy “Birth of a New Age” 11 Spain: Blas Cantó “Voy a quedarme” 6 Germany: Jendrik “I Don’t Feel Hate” 3 United Kingdom: James Newman “Embers” 0
Last modified on Недела, 23 Мај 2021 - 01:39

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Саше од Богданци е носител на Светиот крст од водите на Паљурци

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Саше од Богданци, Даниел од Стојаково се носители на Светиот крст

Церемонијата на осветување на водите по повод христијанскиот празник Водици

Повеќе

Иле Илевски го извади Светиот крст од водите на Вардар кај Гевгелија

Трикратниот фрлач по крстот Иле Илевски (31 годишен) од село Давидово, но веќќе

Повеќе

Дејан од Куманово го фати светиот крст во Дојран

Денешниот чин на осветувањето на водите Водици и фрлањето на светиот крст во

Повеќе

Црвениот крст Гевгелија ја започнува сезоната на крводарителски акции за 2022

Највисокиот чин на хуманост на граѓаните- крводарувањето ќе биде цел на првата

Повеќе

Собранието ја избра новата Влада, Ковачевски е премиер

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани пратениците во Собранието вечерва

Повеќе

Вори Гевгелија меѓу 100-те најголеми извозници во државата

Компанијата “Вори” од Гевгелија е една од водечките компании во македонската

Повеќе

Донација од Германска Амбасада за ДППД Дојран

Доброволното против пожарно друштво од Дојран доби донација во вид на

Повеќе

Намалeно осветлување на државните патишта поради енергетската криза

Минимален сигурносен обем на осветлување на јавните патишта е дел од одлуката

Повеќе

Василица во гевгелиско - традиција за празникот среде некрстените денови

Денес е Василица, празник среде некрстените денови.
На први јануари по стариот

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.