Топ Новости

Три гевгелиски фирми зеле државна помош, а не исплатиле плати

Сабота, 05 Јуни 2021

Владата вечерва ја објави листата со имиња на компании на кои им е исплатена државна помош за минимална плата за февруари и март 2021 година, поради пандемијата со КОВИД-19, а истата тие не ја исплатиле на своите вработени.

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска објави дека по дејности најмногу плата не исплатиле:

- 61 работодавачи од дејност подготовка на оброци и служење на храна, за 198 вработени во износ од 2.984.871 денари, потоа

- 33 работодавачи од дејност трговија на мало, за 87 вработени во износ од 1.359.389 денари,

- 24 работодавачи од дејноста копнен транспорт за 77 вработени во износ од 1.163.608 денари.

По региони најмногу работодавачи што не исплатиле плата се од: Скопје - 71, Тетово - 53 и Битола со 27.

Од Гевгелија такви фирми има три кои искористиле финансиска помош од програмата за поддршка на економијата поради Ковид-19. Тоа се фирмите:

1. „АМИГО Компани“ ДОО Увоз-извоз, с.Негорци, Гевгелија со искористени 105.748 денари за месец јануари,  наменети за плата за 6 вработени, и уште 75.460 ,- денари за месец февруари како плата за 5-мина вработени, значи вкупно 181.208 денари која не им била исплатена како плата на вработените за 01 и 02. месец 2021 година. (сектор: „копнен транспорт и цевоводен транспорт“),

2. фирмата „ЕКСТРИМ ДОТ КОМ“ ДООЕЛ Гевгелија со искористени средства од Ковид-помошта во износ од 20.320,- денари наменети за плата на 1(еден) вработен (сектор - „трговија на мало“),

3. и фирмата „БУКЕФАЛ“ Увоз-извоз ДООЕЛ Гевгелија, со искористени средства од програмата за Ковид финансиска помош во вредност од 39.765,- денари наменета за плата на 3-ца вработени, а истата не била исплатена на работниците.

Вкупно: 241.293,- денари злоупотрениле трите гевгелиски фирми, средства кои биле наменети за исплата на плати за 15 вработени, а платите вработените не ги добиле на своја сметка.

На работодавачите кои користеле финансиска поддршка, а не извршиле исплата на плата доставени се опомени за неисплатена плата, а по истекот на рокот за плаќање по опомена се започнува постапка на присилна наплата на долгот по МПИН пресметката. Согласно Законот во ваков случај се предвидува изрекување на глоба за сторен прекршок во износ од 500 до 10.000 евра во денарска противвредност во зависност од големината на првното лице.

Целата листа можете да ја погледнете на овој ЛИНК:""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""</p>"

Last modified on Сабота, 05 Јуни 2021 - 12:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОВР Гевгелија: Кривични пријави против тројца вработени во ЈП „Комуналец“

Одделението за внатрешни работи Гевгелија до Основно јавно обвинителство

Повеќе

Најава за првиот студен бран и минусни температури

Подгответе се за минуснуте температури кои доаѓаат - најавува метеорологот

Повеќе

Празнична Литија за Пресвета Богородица - Согленска

Денеска претпладне, во 09:00 часот во манастирот „Свети Спас“ во Гевгелија ќе

Повеќе

Еко патрола во Негорци

Еколошките амбиции на локалните фактори ги има со години наназад во нивните

Повеќе

Приведени тројца дојранчани,при претрес пронајдени докази од криминални дела

Во текот на вчерашниот ден, полициски службеници од ОВР Гевгелија - Полициско

Повеќе

ВИДЕО реконструкција на патот Струма каде настана несреќата на автобусот

Бугарски абтомобилист и стручњак за сообраќајна безбедност на патиштата Мите

Повеќе

Лулзим - Херојот за 7те преживеани од несреќата во Бугарија

Лулзим Сулејмани од Прешево е еден од преживеаните патници од вчевашната

Повеќе

Maкедонски автобус се запли во Бугарија - 45 жртви

Претежно млади луѓе и деца се загинатите во несреќата во Бугарија. Според

Повеќе

Сарамандов ја започна својата работна агенда со проекти од претходникот

По приморедавањето на функцијата градоначалник на општина Гевгелија помеѓу

Повеќе

Дестини Вагнер од Белизе е Мис на Земјата за 2021

Дестини Вагнер (Destiny Wagner) од Белизе, влезе во историјата за Белизе во

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.