Гевгелија за три дена со тројца новозаразени од корона

Сабота, 05 Јуни 2021

Гевгелија пак направи 10-ка. Толку изнесува бројот на активни случаи на ковид-19 во рамките на Општината.
Пред три дена беа само 7 активни и се очекуваше нивно оздравување поради лесната клиничка слика, но извештаите од ИЈЗ за направените анализи на тестови од корона утврдија три нови случаи на корона, по еден нов случај за секој ден во изминатите три дена од неделата.

Заедно со 2-цата активни од подрачјето на општина Богданци во регионот на ЦЈЗ Гевгелија активни се 12 лица во моментот.
Нивната здравствена состојба ја следат матичните лекари, бидејќи модуларната ковид болница при Општа Болница Гевгелија е веќе е затворена .

Во државата во моментот има 1.027 активни случаи на ковид-19. Од направените 3.109 тестови во изминатите 24 часови утврдени се само 16 позитивни на коронавирусот, што е 0,5% од вкупниот број на изведени тестови, а констатирани се и 38 оздравени случаи.

Во регионт само Дојран останува општина без корона, а во општина Валандово има само 1 (еден) позитивен случај на Sars-CoV-2.

Во рамки на државата веќе 4 општини се изборија со короната: Дојран, Демир Капија, Пробиштип и Пехчево.
Во општините Македонски Брод, Валандово и Дебар има само по еден позитивен и активен случај на корона, па се очекува наскоро бројот на општини во државата кои се „отарасиле“ од коронавирусот меѓу своите граѓани да се зголеми.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.