Богданци ја победи короната

Недела, 06 Јуни 2021

Со извештајот од ИЈЗ за денешната корона состојба во државата во кој се вели дека 2-ца граѓани на општина Богданци се оздравени од ковид-19, официјално Богданци ја победи короната. Последните корона позитивни лица од Богданци, денеска преминаа на листата на оздравени.
Од денеска Богданци стана петтата општина во државата која има „нула“ корона случаи.

До сега Богданци имаше вкупно 494 заразени граѓани со вирусот Sars-CoV-2 во текот на корона епидемијата која ја зафати државата. Од нив 482 оздравеа, а 12 лица завршија со смртен исхот како резултат на компликации настанати од коронавирусот во телото.

Во регионот на ЦЈЗ ПЕ Гевгелија до сега короната ја победи општина Дојран (на 10 мај), а остануваат активни на ковид-19 уште 5 случаи во општина Гевгелија.Last modified on Недела, 06 Јуни 2021 - 15:06

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.