Лажен формулар за влез во Грција се појави на интернет

Понеделник, 07 Јуни 2021

Сите туристи кои сакаат да патуваат во Грција се должни да го пополнат образецот PLF најмалку 24 часа пред влез во земјата. Обрзецот е достапен на официјалната страница travel.gov.gr и е потполнно бесплатен.

Но, интернет демначи се досетиле за нелегална, но лесна заработка од неупатените туристи кои сакаат да патуваат за Грција.
На интернет се појавиле неколку страници, со ВЕБ-адреси многу слични на официјалната веб-страница на грчката влада, кои на неупатените им наплаќаат дури 35 американски долари. Измамата ја објави грчкиот портал „grece.info“.

Потсестуваат дека единствената официјална страница на која граѓаните можат бесплатно да го пополнат формуларот е travel.gov.gr.Last modified on Понеделник, 07 Јуни 2021 - 12:36

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.