Дождот во Гевгелија, необилен но влијателен

Понеделник, 07 Јуни 2021

Наврнаа само 4 литри воден талог на еден метар квадратен, а успеа да влијае најмалку на две работи:
- да го одложи закажаното прскање против комарци по терестријален пат кој требаше да се изведе вечерва од 20 до 04 часот како во Гевгелија така и во општините од Југоисточен плански регион. Новонајавениот термин за прскање е на 16 јуни во истиот временски интервал:
- да им помогне на екипите на ТППЕ Гевгелија и „Комуналец“ од Гевгелија во гаснењето на еднонеделно опожарената депонија кај Сува река, која и покрај интервенциите со гаснење продолжи да тлее и со помош на ветрот да шири тежок мирис за гевгеличани.

Засега, од Метеоролошката станица во Гевгелија евидентираат дека во тек е покачување на воздушниот притисок над Гевгелија поради што се создаваат услови врнежливото време да се стиши и да престане. Значи, не очекува разведување и ноќ без мирис на депонијски чад.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.