Гевгелискиот репрезентативец Костадинов за дебито на ЕП

Среда, 09 Јуни 2021

Македонската репрезентација со полн капацитет и интензитет се подготвува за она што следува, историскиот прв меч на Европското првенство.

Играме против Австрија, противнико кој е далеку по профилиран од нас, со звучни имиња, но тука е Македонија за да ги демантира и најголемите скептици, како многупати во минатото.

Македонското деби на ЕП е и гевгелиско-миравчко деби на ЕП. На денешната прес конференција на нашата репрезентација одржана во Букурешт, Романија, зборуваше и младиот Тихомир Костадинов од гевгелиско Миравци.

- „Триумфот против селекцијата на Казахстан многу ни помогна за самодоверба пред ЕП. Според мене, против кого и да игравме прв натпревар на ЕП, ќе беше тешко, бидејќи овде прв пат се појавуваме. Со Австрија имаме два порази од претходно, но не се преоптоваруваме со тоа, ова е нова шан са за нас, нов меч на кој треба да дадеме се од себе за да победиме“.

- „Самодовербата е крената како кај играчите така и кај селекторот и целиот стручен штаб. Нека не' сметаат за аутсајдери на ова првенство, тоа нас ни иде во прилог, опуштени сме, не чувстуваме никаков притисок. Поседуваме квалитет, на секоја репрезентација ќе и биде тешко да игра против нас“ - истакна момчето кое од терените на Миравци и познатиот турнир „ТИХО“ се воздигна да игра на терените по европските земји, нашиот Тихомир Костадинов.

Костадинов кој настапува за словачкиот клуб Ружемберок, нагласи и дека жали што нема да играат пред полни трибини.

- „Јас дебитирав токму на мечот против Австрија во Виена, каде игравме пред 50.000 публика, па жалам што на ЕП ќе нема полни стадиони. Сигурно дека очекуваме максимална поддршка од нашите присутни фанови, но секој навивач за нас е добредојден“, порача Костадинов.

Сепак ова е нов меч, ново ниво и „рисовите“ се спреми да се надигруваат и остварат поволен резултат.

 

Last modified on Среда, 09 Јуни 2021 - 17:15

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.