Сертификат за КОВИД-19 вакцинација

Четврток, 10 Јуни 2021

Системот за информирање за состојбата со коронавирусот во земјата „Коронавирус МК“ информира за достапноста на Сертификатите за Ковид вакцинација за граѓаните кои ја примиле и втората доза вакцина против ковид-19.

Освен матичните лекари кои се задолжени да ги издаваат Сертификатите за вакцинација, ситемот vakcinacija.mk тоа го прави достапно за граѓаните, во електронска форма, на следниот начин:

Чекори за превземање на Сертификат за КОВИД-19 вакцинација:
- Отворете ја веб-страната www.vakcinacija.mk;
- Во горниот десен агол кликнете на копчето - Најава со ЕМБГ;
- Внесете го Вашиот матичен број;
- Откако ќе се најавите, од прикажаните опции, одберете - Преземи сертификат.

Од тука може да го печатите или да го зачувате во електронска верзија.

Напомена: За да Ви биде достапен сертификатот треба да ја имате примено и втората доза на вакцина.

 

Last modified on Четврток, 10 Јуни 2021 - 13:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.