Сертификат за КОВИД-19 вакцинација

Четврток, 10 Јуни 2021

Системот за информирање за состојбата со коронавирусот во земјата „Коронавирус МК“ информира за достапноста на Сертификатите за Ковид вакцинација за граѓаните кои ја примиле и втората доза вакцина против ковид-19.

Освен матичните лекари кои се задолжени да ги издаваат Сертификатите за вакцинација, ситемот vakcinacija.mk тоа го прави достапно за граѓаните, во електронска форма, на следниот начин:

Чекори за превземање на Сертификат за КОВИД-19 вакцинација:
- Отворете ја веб-страната www.vakcinacija.mk;
- Во горниот десен агол кликнете на копчето - Најава со ЕМБГ;
- Внесете го Вашиот матичен број;
- Откако ќе се најавите, од прикажаните опции, одберете - Преземи сертификат.

Од тука може да го печатите или да го зачувате во електронска верзија.

Напомена: За да Ви биде достапен сертификатот треба да ја имате примено и втората доза на вакцина.

 

Last modified on Четврток, 10 Јуни 2021 - 13:35

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Реакција на Левица - Гевгелија

„Пратеничката Ангелина Петкова од ВМРО-ДПМНЕ наплатила 11.718 евра за патни

Повеќе

Отворен ден: „Учи паметно, работи стручно“ во Гевгелија

Средношколскиот училишен центар „Јосиф осифовски“ вчера одржа презентација на

Повеќе

Уапсени 7 поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ за продажба на плацеви на ЕВН

Седуммина поранешни функционери, но и членови на ВМРО-ДПМНЕ денеска се

Повеќе

Традиционален “Дојран Гурман фест” во Дојран

Од дамнина дојранската трпеза важи за специфична и со зачувани традиционални

Повеќе

Приведен грчки државјанин на Богородица

Редовните полициски контроли и во време на засилени патнички посети на

Повеќе

Заедничката литургија во Скопје на СПЦ и МПЦ-ОА - признаена автокефалноста на

Српската православна црква (СПЦ) на заедничка литургија во Соборниот храм

Повеќе

ПРЕС на ОО на СДСМ Гевгелија

Претседателот на Општинската организација на СДСМ Гевгелија Миле Атанасов

Повеќе

Ново игралиште „Емилија Динева “ во Дојран

Првиот донор на срце во државата, дојранчанката Емилија Динева ќе остане

Повеќе

Притвор за 35 годишен шверцер од Дојран

На 10 минути после полноќ, во текот на вчерашниот ден недела 22 мај лишен е од

Повеќе

Црквата „Св. Кирил и Методиј“ со богата програма за чествување на Сесловенските

Денот на браќата Кирил и Методиј, основоположниците на македонската и

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.