Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Дојран доби сопствено амбулантно возило

Петок, 11 Јуни 2021

Со донација од фирмата „Руски транс“фирма од Германија, во сопственост на македонец, општина Дојран се стекна со сопствено возило за брза помош наменето за здравствените потреби на жителите од овој крај. За ваквата олеснувачка вест за пациентите од југот, извести градоначалникот на Дојран Анго Ангов кој не го криеше задоволството што ова високоопремено амбулантно возило ќе служи за здравје на жителите на општина Дојран. На чинот на предавањето присуствуваше министерт за здравство Венко Филипче кој посочи дека ова значи обезбедување на 24 асовна здравствена заштита и услуга за жителите и туристите во општина Дојран.

- „Со ова донирано амбулантно возило значително ќе се подобри пружањето на итна медицинска помош на лицата што престојуваат овде. Од 1 јули медицински персонал од Гевгелија и Струмица ќе ротира овде со 24 часовно дежурство. Лекарите сами ќе проценат дали на пациентите ќе им биде пооребна дополнителна медицнска нега во една од блиските болници до Дојран (Гевгелија или Струмица), или ќе биде транспортиран до клиниките во Скопје“, изјави министерот за здравство Венко Филипче на денешното предавање на донацијата..

- „Општина Дојран за првпат од своето постоење обезбеди комплетно ново амбулантно возило. Возилото за брза помош ќе биде постојано достапно и на располагање за жителите од Општина Дојран кои имаат потреба од брза интервенција. Со оваа набавка дополнително се зајакнуваат капацитетите за транспорт на пациенти и се овозможува побрз и полесен пристап на пациентите до потребните здравствени услуги, особено што станува збор за пациенти во животозагрозувачка состојба, кога брзата реакција е од витално значење“ објави денеска градоначалникот на најужната општина во државата Дојран.

Амбулантното возило исто така ќе биде од голема помош во месеците кога Општина Дојран има зголемен број на туристи и посетители. Во случај на итни здравствени интервенции жителите на општината, но и туристите ќе имаат брз, сигурен и безбеден здравствен транспорт.
Градоначалникот на општина Дојран Анго Ангов денеска при приемот на донацијата изрази особена благодарност до транспортната фирма „Руски транс“ која го донираше возилото за отстапената донацијата. Тој изрази благодарност што на овој важен чин за развојот на здравството и здравствената услуга на граѓаните од општина Дојран присуствуваше лично и министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче кој синоќа пред полноќ започна со организација на четвртата трансплантација на срце во државата, а после полноќ учествуваше во оперативниот тим како неврохирург заедно со тимот од Државна Кардиохирургија.
Ангов се заблагодари и на директорот на ЈЗУ здравствен дом со проширена надлежност од Гевгелија кој здравствено е надлежен и за општина Дојран, д-р Митко Крџев за нивното присуство на примопредавањето на амбулантното возило.

Новото амбулантно возило е со целосна високостандардна медицинска опрема. Да им служи за здравје на дојранчани и за олеснет живот без здравствени проблеми.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

93-годишна дојранчанка е тешко повредена откако со автомобил излетала од патот

Синоќа 9 септември во 20.40 часот во СВР Охрид, пријавено е дека на

Повеќе

Прогласена тридневна жалост во цела држава за настраданите во Тетово

На денешната вонредна владина седница прогласена е тридневна жалост на

Повеќе

Пожар во тетовската ковид болница, има и жртви

Вечерва, околу 21 часот избувна пожар во модуларната ковид болница во Тетово.

Повеќе

Честит Ден на независноста - 8 Септември!

Пред три децении на денешен ден, над 95 проценти од граѓаните на Македонија на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.