Дојран доби сопствено амбулантно возило

Петок, 11 Јуни 2021

Со донација од фирмата „Руски транс“фирма од Германија, во сопственост на македонец, општина Дојран се стекна со сопствено возило за брза помош наменето за здравствените потреби на жителите од овој крај. За ваквата олеснувачка вест за пациентите од југот, извести градоначалникот на Дојран Анго Ангов кој не го криеше задоволството што ова високоопремено амбулантно возило ќе служи за здравје на жителите на општина Дојран. На чинот на предавањето присуствуваше министерт за здравство Венко Филипче кој посочи дека ова значи обезбедување на 24 асовна здравствена заштита и услуга за жителите и туристите во општина Дојран.

- „Со ова донирано амбулантно возило значително ќе се подобри пружањето на итна медицинска помош на лицата што престојуваат овде. Од 1 јули медицински персонал од Гевгелија и Струмица ќе ротира овде со 24 часовно дежурство. Лекарите сами ќе проценат дали на пациентите ќе им биде пооребна дополнителна медицнска нега во една од блиските болници до Дојран (Гевгелија или Струмица), или ќе биде транспортиран до клиниките во Скопје“, изјави министерот за здравство Венко Филипче на денешното предавање на донацијата..

- „Општина Дојран за првпат од своето постоење обезбеди комплетно ново амбулантно возило. Возилото за брза помош ќе биде постојано достапно и на располагање за жителите од Општина Дојран кои имаат потреба од брза интервенција. Со оваа набавка дополнително се зајакнуваат капацитетите за транспорт на пациенти и се овозможува побрз и полесен пристап на пациентите до потребните здравствени услуги, особено што станува збор за пациенти во животозагрозувачка состојба, кога брзата реакција е од витално значење“ објави денеска градоначалникот на најужната општина во државата Дојран.

Амбулантното возило исто така ќе биде од голема помош во месеците кога Општина Дојран има зголемен број на туристи и посетители. Во случај на итни здравствени интервенции жителите на општината, но и туристите ќе имаат брз, сигурен и безбеден здравствен транспорт.
Градоначалникот на општина Дојран Анго Ангов денеска при приемот на донацијата изрази особена благодарност до транспортната фирма „Руски транс“ која го донираше возилото за отстапената донацијата. Тој изрази благодарност што на овој важен чин за развојот на здравството и здравствената услуга на граѓаните од општина Дојран присуствуваше лично и министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче кој синоќа пред полноќ започна со организација на четвртата трансплантација на срце во државата, а после полноќ учествуваше во оперативниот тим како неврохирург заедно со тимот од Државна Кардиохирургија.
Ангов се заблагодари и на директорот на ЈЗУ здравствен дом со проширена надлежност од Гевгелија кој здравствено е надлежен и за општина Дојран, д-р Митко Крџев за нивното присуство на примопредавањето на амбулантното возило.

Новото амбулантно возило е со целосна високостандардна медицинска опрема. Да им служи за здравје на дојранчани и за олеснет живот без здравствени проблеми.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна

Повеќе

Ден задушница - Гевгеличани ја испочитуваа традицијата

Пандемские ограничувања завршија. Денеска Гевгелиските гробишта беа преполни од

Повеќе

Огнената драма кај Калдрмата, Нов Дојран успешно ликвидирана

Со три возила, девет пожарникари од ТППЕ Гевгелија, Валандово и ДППД од Дојран

Повеќе

Меморијален турнир за Бранко Николиќ

Во чест и спомен на прерано починатиот Бранко Николиќ (25 годишен), жител на

Повеќе

Истечените пасоши ќе важат до крајот на оваа година

Министерството за внатрешни работи ги известува државјаните на Република

Повеќе

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на

Повеќе

Од полноќ нема полициски час

Целосно укинување на полицискиот час настапува на полноќ, денеска од 00:00

Повеќе

Бесплатна патарина за српските туристи низ автопатот „Пријателство“

Од денеска на полноќ по целата должина на Автопатот „Пријателство“ српските

Повеќе

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање

Повеќе

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.