Топ Новости

Ноле го елиминира Надал од Ролан Гарос

Петок, 11 Јуни 2021

Во неверојатно жестока игра на полуфиналната средба помеѓу Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал која траеше над 4 часа српскиот тенисер и светски рекет број 1 се избори за победа од 3:1 во сетови со што го елиминира шпанецот на патот од својата 21 грен слем титула. (3:5; 6:3; 7:6; 6:2).

Новак Djоковиќ - Рафаел Надал во Полуфинале на Францускиот опен 2021, ја задоволија публиката да остане на трибините и да го следи мечот и покрај настапот на полицискиот час. За тенискиот меч кој личеше на финален дуел меѓу вечните ривали публиката доби привилегија да го проследи целиот тек на вечерашниот меч.

Легендарните играчи се среќаваат по 14-ти пат на „Ролан Гарос“, со тоа што Србинот лицитираше да стане првиот играч во модерната ера кој победи на секој слем најмалку двапати.

- „Се подготвив најдобро што можам за средбата со Надал“ - изјави задоволниот Ѓоковиќ после мечот каде го декласираше шпанскиот тенисер на земјената подлога во Париз што е негов омилен терен, заминувајќи на заслужен одмор пред финалната средба на Роланд Гарос 2021.

Ова е едно од најголемите ривалства на сите времиња во спортот, со тоа што Новак Ѓоковиќ имаше мала предност во целина, водејќи со 29-28 во глава-до-глава.

Ова е реакцијата на Ноле во моментот на победата - „Да ве слушнам сега, аплауз!“

„Ноле ТИТАНИУМ“ - напишаа организаторите на турнирот Роланд Гарос:
Last modified on Петок, 11 Јуни 2021 - 23:49

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.