Топ Новости
Исчезнатиот Илија Минов погребан денеска - Четврток, 02 Септември 2021 14:07

Ајкули пливаат во плитките води на Јадранско море, Хрватите во шок

Сабота, 12 Јуни 2021

- „Ова е остварување на најлошите кошмари“ велат тамошните жители каде е снимена ајкула долга два метри како плива во плитките води на Јадранот (видео)

На социјалните мрежи е објавена снимка на која се гледа ајкула во плитките води на хрватскиот остров Корчула.
Имено, станува збор за сина ајкула (модруља како ја викаат локално), која живее во Јадранското море и во главно се храни со помал плен и риби, додека ретко напаѓа луѓе, објавил порталот "RTL". Ајкули, патем речено, многу ретко доаѓаат во плиткото море до самата обала, но овој пат тоа го направи модруља долга два метри.

Како што се додава, досега во Хрватска се забележани девет напади на ајкули, а жртвите биле странци.

Во Јадранското море живеат околу 50 видови на Ајкули. Повеќето се хранат со планктони, риби, птици и ракови.

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Септемвриско лето - натпросечно топло време

Долго топло лето во Гевгелија и на југот со продолжена капачка сезона во водите

Повеќе

Изгаснат пожарот кај населбата Карач, Ст.Дојран

Пожар над туристичката населба Карач во Стар Дојран беше забележан вчера во

Повеќе

ПОПИС 2021- досега попишани 502.000 граѓани

Заклучно до 20 часот вечерва се реализира осмиот пописен ден во државата и во

Повеќе

ОИК Гевгелија: Доставени се 5 кандидатури за градоначалник и 6 советнички листи

До синоќа на полноќ кога законски истекува рокот за поднесување на кандидатури

Повеќе

Богданчанец пронајден мртов во својот дом

Во петокот, на 10.09.2021 во 14:30 часот во Полициска станица Гевгелија било

Повеќе

Министерот Филипче поднесе оставка

Министерот за здравство Венко Филипче штотуку соопшти дека од морални причини

Повеќе

93-годишна дојранчанка е тешко повредена откако со автомобил излетала од патот

Синоќа 9 септември во 20.40 часот во СВР Охрид, пријавено е дека на

Повеќе

Прогласена тридневна жалост во цела држава за настраданите во Тетово

На денешната вонредна владина седница прогласена е тридневна жалост на

Повеќе

Пожар во тетовската ковид болница, има и жртви

Вечерва, околу 21 часот избувна пожар во модуларната ковид болница во Тетово.

Повеќе

Честит Ден на независноста - 8 Септември!

Пред три децении на денешен ден, над 95 проценти од граѓаните на Македонија на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.