Топ Новости

Укинување на полицискиот час, враќање на свадбите - предлог на КЗЗ

Понеделник, 14 Јуни 2021

Министерството за здравство информира дека ова утро на состанок на Комисијата за заразни болести е донесена одлука за олеснување на најмалку три анти-ковид мерки. Одлуката ќе биде доставена на разгледување и усвојување од Главниот кризен штаб во државата, со важност да стапат на сила од среда 16 јуни. Ова се предлог одлуките донесени од КЗЗ:

- Да се укине целосно полициски час. Епидемиолошката состојба е стабилна, вчера немаше ниту еден смртен случај во државата по изминати 10 месеци од есенско-зимскиот поврзан со пролетниот корона бран. Ваквиот корона пад на новозаболени и активни го дозоволува ова, велат од МЗ.

- Да се укине ограничувањето од максимум 100 гости на свадби и прослави.

- Да се дозволи организација на настани, концерти и забави во клубовите и локалите само на отворено, со капацитет до максимум 50% од објектот и не повеќе од 1.000 лица.

 

Last modified on Понеделник, 14 Јуни 2021 - 11:06

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.