Топ Новости

Aктерката Стојановска осуденa на 3,5 години затвор, за шверц на кокаин, а партнерот 7 години

Вторник, 15 Јуни 2021

За меѓународен шверц на 700 килограми кокаин од Колумбија до Шпанија и барање клиенти за продажба, на актерката Силвија Стојановска денеска со одлука на Основниот кривичен суд Скопје и' е изречена затворска казна од три ипол години затвор за учество во меѓународен шверц на кокаин. Нејзиниот партнер Воислав Будисавјевиќ доби 7 години затвор. Казните се во прв степен и неправосилни, осудените имаат право на жалба.

По повеќе од една година поминати во притвор и куќен притвор, денеска, како што изјави за СДК портпаролот на Обвинителството за организиран криминал и корупција, судот ја ослободи Стојановска од притвор. Таа ќе се брани од слобода, но нејзиниот пасош и обврската да се јавува редовно во судот, остануваат и натаму на сила.

Првообвинетиот Будисавјевиќ до правосилноста на пресудата ќе остане во притвор.

Обвинението против актерката и нејзиниот партнер за Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори беше поднесено на 12 јуни лани..

Според обвинението, Стојановска и Будисављевиќ организирале транспорт на 700 килограми коакин од Колумбија во Шпанија:

„Во текот на истрагата, Обвинителството утврди дека во периодот од јули 2019-та година до 18.12.2019, обвинетите, заедно со тројцата обвинети од Шпанија, од кои едниот е македонмски државјанин, брат на првообвинетиот, како и повеќе лица, учевствувале во неовластено купување, пренесување и продавање кокаин во вкупна количина од 698 758 грама. Обвинетите подготвувале и организирале неовластено купување, превезвуање и сместување на кокаионот од Колумбија до Мадрид и барале купувачи“, се наведуваше во обвинението.

 

Last modified on Вторник, 15 Јуни 2021 - 13:46

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.