Топ Новости

Првенци полуматуранти од ООУ Гевгелија - учебна 2020/21

Вторник, 15 Јуни 2021

Општинските основни училиште во Гевгелија ги прогласија своите Првенци на генерацијата деветоодделенци-полуматуранти за учебната 2020/21.

Четири девојчиња и едно момче ја сочинуваат групата првенци од петте основни училишта во Гевгелија.

- Јована Ѓореска од ООУ „Крсте Мисирков“- Гевгелија,
- Ивана Грујиќ од ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија,
- Живко Узунов од ООУ „Ристо Шуклев“- Негорци,
- Зорица Геровска од ООУ „Климент Охридски“- Миравци,
- Радмила Зашева, ученичка во класата по флејта во ООМУ „Васо Карајанов“- Гевгелија.

Првенците на генерација се прогласуваат со исполнувањето на соодветни критеруми во текот на основното образование, со одлука на Наставничките совети во секое училиште посебно, а тоа се континуиран одличен успех, учество на општински, регионални и државни натпревари, пласман-освоени награди на првенствата, како и редовност во ученичките активности на училиштето.

По понесувањето на титулата, за што од страна училиштата учениците добија симболични награди, тие открија во што е тајната на успехот за постигнување резултати и одличен успех во текот на основното образование.

Јована Ѓореска: - „Да се биде Првенец во генерацијата е чест и привилегија. Учењето за мене не беше тешко бидејќи претставуваше секојдневна активност која ме исполнуваше, ми отвoраше нови видици и предизвици“

Ивана Грујиќ: -„Ако се учи со труд и со желба да се научи, не претставува никаков проблем да се биде Првенец на генерацијата“.

Живко Узунов: - „Не беше многу тешко да се биде Првенец на генерацијата, затоа што секоја пречка во учењето за мене беше предизвик.“..

Зорица Геровска.: „Воопшто не е тешко да се биде Првенец на генерација затоа што нашите наставници секогаш ни помагаа кога нешто не ни беше јасно и ни даваа несебична поддршка“ е клучот на знаењето за оваа дзавршена деветоодделенка.

Радмила Зашева: - „Искрено, не очекував дека јас ќе ја понесам титулата Првенец на генерација, за што сум пријатно изненадена и многу благодарна. Трите главни карактеристики кои треба да ги поседува Првенецот на генерација, посебно кога станува збор за ученик во Музичко училиште, се безграничната љубов кон инструментот, постојано трудење и напорно вежбање“ искрен одговор за наградата од првенката.

Среќно и успешно во натамошните степени на образовното надградување на овие наши првенци и на сите останати ученици.

Фото: Општина Гевгелија
Изјавите се од општина Гевгелија

 

Last modified on Среда, 16 Јуни 2021 - 12:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.