Топ Новости

Корона статус: 2 позитивни во Гевгелија, нема починати во државата

Среда, 16 Јуни 2021

Изминува десетиот месец од третиот и најсилен корона бран во државата, а епидемиолошката состојба е до толку подобрена што веќе втор ден во изминатите пет дена нема ниту еден починат во државата, а бројот на новоинфицирани е едноцифрен.
Денеска се регистрирани 15 новозаразени, а 14 оздравени од направени 2.802 тестови. Тоа значи дека степенот на заразата на дневно ниво спаднала на 0,5% од вкупниот број на тестирани, за разлика од состојбите во пикот на епидемијата кога се бележеа резултати од 10 до 40%.

Во Гевгелија веќе недела дена како стои регистрирано дека има 2-ца активни случаи позитивни на ковид-19. До сега со вирусната епидемија беа заразени 2.195 граѓани, од кои 2.121 успеале да се изборат со вирусот во своето тело, а 72 завршија со смртни последици како резултат на коронавирусот.

На ниво на цела држава расте бројот на оздравените, а расте и бројот на општините кои ја победиле короната помеѓу граѓаните во својот општински атар. Тоа се општините: Дојран, Пехчево, Демир Капија, Богданци, Пробиштип, Берово, Ресен, Свети Николе и Кавадарци.

Гевгелија во регионот на ЦЈЗ ПЕ Гевгелија најспоро се справува од короната, со стапка на леталитет (смртност од корона) од 3,3%., за разлика од Богданци каде оваа стапка изнесува 2,4%, и Дојран со најмала стапка од 2,3%
Највисока стапка на леталитет (смртност од корона во однос на бројот на жители) во државата има во општина Крушево 6,7%, а следува Струга со 6,6%. Истата стапка на ниво на држава изнесува 3,5% и е над светскиот просек.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Tрет ден апсења во Стар Дојран

Последната фестивалска вечер, во неделата спрема понеделникот додека трае „Д

Повеќе

Повторно апсење во Стар Дојран, пронајдена марихуана

Најпознатиот музички летен фестивал во „Дојран, „Д Фестивал“ и денеска ги полни

Повеќе

МВР: Возило кое не е регистрирано подолго од 2 години се одјавува

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно

Повеќе

Приведени 18 лица во Стар Дојран

Големиот фестивалски настан што се одржува во Стар Дојран, големата посетеност

Повеќе

По втор пат одземени надлежностите на градоначалникот Сарамандов

- „Поради непостапување согласно законските овластување, градоначалникот на

Повеќе

Маричиќ: Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет

- “Со новиот предлог не е загрозен македонскиот јазик и идентитет, она што нас

Повеќе

Огграничен сообраќај за тешки товарни возила

Од денеска започна со примена времениот режим на сообраќај во летниот период,

Повеќе

Расте бројот на занаетчии во Гевгелија

Изминатите години, иако во ковид амбиент, бројот на регистрирани занаетчии во

Повеќе

Пристигна нов предлог од француското претседателство за преговарачка рамка на

До Владата на Република Македонија, преку Министерството за надворешни работи,

Повеќе

СДСМ Гевгелија: „Убав е залезот кај Топлик, ама патот до него не е земјоделски“

Гевгелискиот СДСМ по вчера одржаната 11 седница на Советот на општина Гевгелија

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.