Топ Новости

Корона статус: 2 позитивни во Гевгелија, нема починати во државата

Среда, 16 Јуни 2021

Изминува десетиот месец од третиот и најсилен корона бран во државата, а епидемиолошката состојба е до толку подобрена што веќе втор ден во изминатите пет дена нема ниту еден починат во државата, а бројот на новоинфицирани е едноцифрен.
Денеска се регистрирани 15 новозаразени, а 14 оздравени од направени 2.802 тестови. Тоа значи дека степенот на заразата на дневно ниво спаднала на 0,5% од вкупниот број на тестирани, за разлика од состојбите во пикот на епидемијата кога се бележеа резултати од 10 до 40%.

Во Гевгелија веќе недела дена како стои регистрирано дека има 2-ца активни случаи позитивни на ковид-19. До сега со вирусната епидемија беа заразени 2.195 граѓани, од кои 2.121 успеале да се изборат со вирусот во своето тело, а 72 завршија со смртни последици како резултат на коронавирусот.

На ниво на цела држава расте бројот на оздравените, а расте и бројот на општините кои ја победиле короната помеѓу граѓаните во својот општински атар. Тоа се општините: Дојран, Пехчево, Демир Капија, Богданци, Пробиштип, Берово, Ресен, Свети Николе и Кавадарци.

Гевгелија во регионот на ЦЈЗ ПЕ Гевгелија најспоро се справува од короната, со стапка на леталитет (смртност од корона) од 3,3%., за разлика од Богданци каде оваа стапка изнесува 2,4%, и Дојран со најмала стапка од 2,3%
Највисока стапка на леталитет (смртност од корона во однос на бројот на жители) во државата има во општина Крушево 6,7%, а следува Струга со 6,6%. Истата стапка на ниво на држава изнесува 3,5% и е над светскиот просек.

 

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.