Топ Новости

Добредојде на летото – денеска е најдолгиот ден во годината

Понеделник, 21 Јуни 2021

Летото започна денеска. На северната хемисфера на Земјата летото започна денеска, односно утрово во 5 часот и 32 минути, а во исто време започна и зимата на јужната хемисфера.

На денот на почетокот на летото ноќта е најкратка, а денот е најдолг и ќе трае 16 часа и 28 минути.

Летото на северната хемисфера започнува во моментот кога насоката на северниот дел на Земјината оска е најблиску до Сонцето, а на тој ден висината на Сонцето на пладне е најголема во текот на годината.

Интересно е што следните две години (2022 и 2023) летото ќе започнува исто така на 21 јуни, а во 2024 година ова годишн време ќе настапи на 20 јуни.

Температурата денеска во Гевгелија ќе достигне до 35-от степен од Целзиусовата скала, со слабо струење на воздухот од 1,5 m/sek и УВ индекс од 8,4. Температурата ќе расте следните денови од неделата и ќе достигне 39 утре, 41 во среда до 42-от степен во четврток и петок, сабота до 41-от стпен. Неделата и следниот понеделник ќе спадне на 38-ца, а следниот вторник и среда пак не очекува дружење со сончевите зраци кои ќе донесат по 42 степени дневна температура.

Денес сонцето во Гевгелија изгреа во 04:57 часот, а ќе зајде во 20:05 часот. Денот ќе трае 908 минути.

Подгответе се за летниот прв топлотен бран над Гевгелија!Last modified on Понеделник, 21 Јуни 2021 - 14:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.