Топ Новости

Целосно ликвидиран пожарот кај браната Топлик

Четврток, 24 Јуни 2021

По синоќешното локализирање на пожарот кај браната Топлик кај Гевгелија, утринава екипите на ТППЕ Гевгелија и Подружницата на ШС„Кожуф“ од 07 до 14 часот направија обиколна на опожареното подрачје и констатираа потреба од интервенција за целосно гаснење на останатите згаришта.
Со две теренски возила и 10 члена екипа од Територијалната Против пожарна единица со вработени од гевгелискто Шумско стопанство беа изгаснати и последните форми на согорувње на опожарениот терен кај Топлик.

При тоа беше констатиано дека на терен е изгорена 5 хектари ниско стеблеста шума, сочината од млади природно никнати дрвца од бор, смрека, даб, прнар...вели во изјавата за GevgelijaNet командирот на ТППЕ Гевгелија Игор Ризов. Тој констатира дека причината за избивање на пожарот е човечки фактор. Пожарот е пријавен во 13:45 часот во гевгелиската пожарна на локација северозападно од Топлик и се ширел во правец кон браната..
Исто така Ризов нагласи дека заради превенција од реактивирање на огнени жаришта поради високите дневни температури, патроли од ШС останаа на терен да вршат мониторинг на опожареното место, во текот на целото попладне.

Да потсетиме дека пожарот кај Топлик ги ангажираше ТППЕ единиците заедно со екипа на гевгелиското Шумско стопанство „Кожуф“ синоќа до 21 часот кога беше локализиран. Утрово екипите беа уште седум часови на терен за ликвидација на огнената закана.

Инаку месноста Топлик им е познато на гевгеличани дека гореше и пред седум години, во 2014 година кога огнот беше закана за посевите и објектите, а настрадаа и повеќе овоштарници, насади со лозја, објекти од земјоделски стопанства, а воздухот беше полн со саѓи од изгорената дрвна маса кои лебдеа над Гевгелија носејќи го тешкиот мирис на зачаденост.

Високите температури, сувата вегетација, налагаат внимателност при престојот во природа заради опасноста од опожарување кое може да предизвика поголема и подолготочна штета за природата и нашата животна средина.

 

Last modified on Четврток, 24 Јуни 2021 - 19:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Страотен пожар во Кочани и кочанско

Порталот Кочанска Котлина јави дека пожарот пред два часа е забележан во

Повеќе

Тешко повредени двајца малолетници на Динќот

Празничната раздвиженост предизвика посета на релации и користење на возила со

Повеќе

Пуштен во употреба „Јужен Вардар“ систем за наводнување

Новиот систем за наводнување „Јужна Вардарска долина“ - Втора Фаза, вреден 24

Повеќе

По три дена недостаток, вечерва Моин ќе добие вода

Поради дефект на водна пумпа на бунарите кај Моин жителите од ова населено

Повеќе

Подгответе се за 10 дневна температурна 40-ка до 44℃, со УВ=9

Актуелно предупредување од УХМР - доаѓа портокалова (алертна) фаза која ќе трае

Повеќе

Пресудени 25 години затвор за организаторите на нападот од 27 април

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска во Основниот

Повеќе

Градоначалник спасил давеничка на плажа

Штипјани со гордост денеска објавуваат на социјалните мрежи дека нa јавна плажа

Повеќе

Повторно поплави во Белгија - водата носи се' пред себе

Дождовната сезона и поплавите во централна Европа како уште да не ја завршиле

Повеќе

Македонскиот гениј Давков освои сребро на Светската математичка олимпијада

Осмоодделенецот Дамјан Давков од Штип на Светската математичка олимпијада ИМО

Повеќе

Пресечен меѓународен канал за дрога, приведени гевгеличани

Во  вчерашната акција на  МВР запленета е дрога во вредност од 150.000 евра,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.